Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ଆଜି ଗୁପକାର ମହାଗଠବନ୍ଧନ ବୈଠକ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ମିଟିଂ ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ରଣନୀତି ନେଇ ଆଲୋଚନା

29/06/2021 at 8:40 AM

ଶ୍ରୀନଗର ୨୯/୬ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଚାଲିଥିବା ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ପରେ ଗୁପକାର ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ନେତାମାନେ ଆଜି ପୁଣିଥରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ । ଗୁପକାର ଘୋଷଣାନାମା (PAGD) ହେଉଛି ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥିତିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଦାବି କରୁଥିବା ୬ଟି ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ ଦଳର ଏକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ । ଜୁନ୍ ୨୪ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ହେବ ।

ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ମୁଖପାତ୍ର ମାଇ ତରିଗାମି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି PAGD ସାକ୍ଷାତ ଆଲୋଚନା ହେବ । ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଏବଂ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ପରବର୍ତ୍ତୀ ରଣନୀତି ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେବ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତି ଗୁଲାମ ଅହମ୍ମଦ ମୀର ମଧ୍ୟ ଶନିବାର ରାଜ୍ୟର ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ବାର୍ତ୍ତାଳାପର ବିବରଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଗୁଲାମ ଅହମ୍ମଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ବୈଠକରେ ସବୁଠାରୁ ସକରାତ୍ମକ ଦିଗ ହେଉଛି ଯେ ରାଜ୍ୟରୁ ଧାରା ୩୭୦ରଦ୍ଦ ହେବା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ହୁଏ, ତେବେ ଲୋକମାନେ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।

ଏଥି ସହ ପିଡିପି ସଭାପତି ମେହବୁବା ମୁଫତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥିତି ନଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ନିଜେ କୌଣସି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବେ ନାହିଁ । ମେହବୁବା କହିଥିଲେ ଯେ, ‘ମୁଁ ଅନେକ ଥର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ମୁଁ କେନ୍ଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ଅଧୀନରେ କୌଣସି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବି ନାହିଁ ।

କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ମୋ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଜାଣିଛି ଯେ ଆମେ କାହାକୁ ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥାନ ନେବାକୁ ଦେବୁ ନାହିଁ । ଗତ ବର୍ଷ ଆମେ ଜିଲ୍ଲା ବିକାଶ ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲୁ । ସେହିଭଳି ଯଦି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଘୋଷଣା କରାଯାଏ ତେବେ ଦଳ ବସି ଆଲୋଚନା କରିବ ବୋଲି ପିଡିପି ସଭାପତି କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts