Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଗୁଜୁରାଟର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସଫଳତା : ଆବିଷ୍କାର କଲେ କରୋନାର ଜେନୋମ ସିକ୍ବେନ୍ସ, ଚିକିତ୍ସାରେ ହେବ ସହାୟକ

16/04/2020 at 5:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬।୪: ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଏବେ ସଙ୍କଟ ହୋଇଛି କରୋନା ମହାମାରୀ । ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ବର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଏହି ଭାଇରସ୍ ର ପ୍ରତିରୋଧ ପାଇଁ କିପରି ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ ସେନେଇ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଗୁଜୁରାଟର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ବଡ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନୋମ ସିକ୍ବେନ୍ସ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଗୁଜୁରାଟ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର (GBRC) ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କରୋନା ଭାଇରସର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନୋମ ସିକ୍ବେନ୍ସ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ।GBRC ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଚୈତନ୍ୟ ଯୋଶୀ ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଗୁଜୁରାଟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ରିଟ୍ବିଟ୍ କରି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛି । ଜେନୋମ ସିକ୍ବେନ୍ସରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଉତ୍ପତ୍ତି, ଔଷଧ ତିଆରି, ଟୀକା ବିକଶିତ କରିବା, ଭାଇରସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ଏବଂ ଭାଇରସ୍ ବିଲୋପ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ।

GBRC ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଚୈତନ୍ୟ ଯୋଶୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗୁଜୁରାଟର ଅନେକ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଆମେ ଭାଇରସ୍ ଜିନ୍ସ ନେଇଛୁ । ଅନେକ ସ୍ଥାନରୁ ନମୁନା ନେବା ପରେ, ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ନମୁନାର DNA ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ତାପରେ ଆମେ ପୁରା ଜିନୋମ ସିକ୍ବେନ୍ସ ଖୋଜିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛୁ । କରୋନା ଭାଇରରେ ୯ଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । ଏହା ଲାଭଦାୟକ ହେବ ଯେ ଆମେ କରୋନା ଟୀକା ପାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବା । ଏହାସହ ଔଷଧ ତିଆରି କରିବାରେ ଏହା ବହୁତ ସହାୟକ ହେବ । କରୋନା ଭାଇରସରେ ମାସକୁ ଦୁଇଥର ମ୍ୟୁଟେସନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ଅର୍ଥାତ୍ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନିଜକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛି । ତଥାପି ପୂର୍ବ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଭାଇରସର ଜିନୋମରେ ହେଉଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ସାମାନ୍ୟ ଅଟେ ।

   Related Posts