Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ସାନି ବିଜ୍ଞପ୍ତି, ମେ ୧୩ରେ ମତଦାନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ରକ୍ତ ମୁଖା ଲାଲ୍‌ବାହିନୀ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ୨ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • କରୋନା ଭୟରେ କଠୋର ହେଲା ହଂକଂ: ଭାରତକୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ, ୩ ମେ ଯାଏଁ ଲାଗିଲା କଟକଣା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ନଳକୂପ ଅଛି ହେଲେ ପାଣି ବାହାରୁନି, ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଦାବିରେ ସରପଞ୍ଚ, ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ବ୍ଲକ୍ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଲଡୁଗାଁରେ ବଢିଲା ସଟ୍ ଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଆଉ ୪ଦିନ ରହିବ ବଳବତ୍ତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୪ହଜାର ଟପିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୪୪୪୫ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କରୋନା ନେଲା ଜୀବନ: ପରଲୋକରେ ଜେଡିୟୁ ବିଧାୟକ ମେଓ୍ୱାଲାଲ ଚୌଧୁରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ନୂଆ SOP ଲାଗୁ, ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ଦର୍ଶନାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ନେଗେଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ନିକଟରେ ପଡିଛି ଏକ ସାଇକେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୫ ସହରରେ ପାରଦ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଟପିଲା, ଆଗକୁ ଆହୁରି ବଢିବ ତାତି
  • ||

୨୧ ଦିନ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା ପରେ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଖୋଲା ରହିବ ଏବଂ କେଉଁ ସେବା ମିଳିବ

24/03/2020 at 10:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୦୩: : ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସର ବଢୁଥିବା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ରାତି ୮ଟାରେ ପୁଣି ଥରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ଜନତାକର୍ଫ୍ୟୁ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଉ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଆଜି ରାତି ୧୨ଟାରୁ ପୂରା ଦେଶରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଲୋକ ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ଆଜି ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରଠୁ ନେଇ ଆଗାମୀ ୨୧ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। ଏହା ପରେ କଣ ଖୋଲା ରହିବ, କଣ ବନ୍ଦ ରହିବ, କେଉଁ ସେବା ଜାରି ରହିବ, କେଉଁ ଅଫିସ ବନ୍ଦ ରହିବ ଏବଂ କେଉଁ ଅଫିସ ଖୋଲା ରହିବ ତାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ସଭିଙ୍କ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

୧ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ସରକାର, ଏହାର ସ୍ଵଂୟଶାସିତ/ ସହାୟକ  ଅଫିସ ଏବଂ ପବ୍ଲିକ କର୍ପୋରେସ ବନ୍ଦ ରହିବ। କିନ୍ତୁ ଏହାର କର୍ମଚାରୀ ଘରୁ କାମ କରିବେ।

କେଉଁ  କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲା ରହିବ

ପ୍ରତିରକ୍ଷା, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପୋଲିସ ବଳ, ଟ୍ରେଜେରୀ, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ, ସିଏନଜି, ଏଲପିଜି, ପିଏନଜି, ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କେନ୍ଦ୍ର, ଶକ୍ତି ଯୋଗାଣ, ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ, ଜାତୀୟ ସୂଚନାଦାତା କେନ୍ଦ୍ର, ଓ୍ଵାର୍ଣ୍ଣିଂ ଏଜେନ୍ସି।

୨ ରାଜ୍ୟ ସରକାର/ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ସ୍ଵଂୟଶାସିତ ବଡି, କର୍ପୋରେସନ ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ରହିବ। ଏହାର କର୍ମଚାରୀ ଘରେ ରହି କାମ କରିବେ।

ଏହି ସବୁ ଖୋଲା ରହିବ

ପୋଲିସ, ହୋମ୍ ଗାର୍ଡ, ସିଭିଲ୍ ଡିଫେନ୍ସ, ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା, ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଜେଲ୍, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ, ଜଳ, ସଫେଇ ଖୋଲା ରହିବ। ମ୍ୟୁନ୍ସିପାଲରେ ଆବଶ୍ୟକ ମୁତାବକ ସେବା ଯେପରି ସାଫ ସଫେଇ, ଜଳ ଯୋଗାଣ ଆଦି ସେବା  ଜାରି ରହିବ।

୩ ମେଡିକାଲ ଏବଂ ଏଥି ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଡାକ୍ତରୀ ଉପକରଣର ଯୋଗାଣ, ଔଷଧ ଦୋକାନ, କ୍ଲିନିକ, ନର୍ସିଂ ହୋମ, ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଆଦି ଖୋଲା ରହିବ। ମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀ ଯେପରି ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ, ପାରା ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟାଫ, ଅନ୍ୟ ସହାୟକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଯାତାୟତକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।

୪ କାରବାର ଓ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ବନ୍ଦ ରହିବ

ଏଗୁଡିକ ଖୋଲା ରହିବ

ରାସନ ଦୋକାନ, କିରାନା ଦୋକାନ, ଫଳମୂଳ, ପନି ପରିବା, ଡାଏରୀ ଓ ଦୁଗ୍ଧ ଦୋକାନ, ମାଛ, ମାଂସ ଦୋକାନ ଆଦି ଖୋଲା ରହିବ। ଯଦି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ହୋମ୍ ଡେଲିଭରୀ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ପାରିବେ ତାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।

ବ୍ୟାଙ୍କ, ବୀମା ଅଫିସ ଏବଂ ଏଟିଏମ ଖୋଲା ରହିବ।

ଛାପା ଓ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଖୋଲା ରହିବ।

ଟେଲି କମ୍ୟୁନିକେସନ, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା, ବ୍ରଡକାଷ୍ଟିଂ ଏବଂ କେବୁଲ ସର୍ଭିସ୍ ସେବାର କର୍ମଚାରୀ ଯେତିକି ସମ୍ଭବ ଘରୁ କାମ କରିବେ।

ଇ-କମର୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଖାଦ୍ୟ, ଡାକ୍ତରୀ ଉପକରଣ ମିଳି ପାରିବ।

ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ, ଏଲପିଜି, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଓ ଗ୍ୟାସ୍ ରିଟେଲ୍ ଓ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଖୋଲା ରହିବ।

   Related Posts