Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଯାଏଁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ସେବା ବନ୍ଦ, କରୋନା ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • କଟକ : ବସ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, କେଇ ମିନିଟ୍‌ରେ ଜଳିଗଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବସ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ଜଗାକୁ ଏକା କରି ଚାଲିଗଲା କାଳିଆ, ମା’ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ : ମରଶରୀର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ
  • ||
  • କୋରାପୁର : କୋରାପୁର ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୩ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ନକଲି ନୋଟ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ବାହା ବେଦୀରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲା ପୋଲିସ, IIFL ଲୁଟ୍ ଘଟଣାରେ ରହିଛି ଲିଙ୍କ୍
  • ||
  • ସୋର : ପାଣିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପଞ୍ଚୁକର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ବାଙ୍କଚୁଡା ବେଶରେ ବିଭୂଷିତ ମହାପ୍ରଭୁ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ନିର୍ମାଣଧୀନ ପାଣି ଟାଙ୍କି ଉପରେ ଚଢି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୮୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର: ୮ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ହୋଇପାରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ସିଫ୍ଟ
  • ||

ଗଣେଶ ପୂଜା ସମୟରେ ଉଚ୍ଚ ଶବ୍ଦରେ ଗୀତ ଓ ଡିଜେ ଉପରେ କଟକଣା

29/08/2019 at 5:57 PM

ଜୟପୁର ୨୯।୮: ଗଣେଶ ପୂଜାକୁ ଆଉ ହାତରେ ଦିନ କେଇଟା । ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଗୁଡିକ ପାଇଁ କଡା ଗାଇଡ ଲାଇନ ଜାରି କହିଛି ଜୟପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ପ୍ରଶାସନ  । ନମାନିଲେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ପ୍ରଶାସନ । ଏଥର ପୂଜା ସମୟରେ ଉଚ୍ଚ ଶବ୍ଦରେ ଗୀତ ଏବଂ ଡିଜେ ବଜାଇବା,ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ କରିବା  ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି  ପ୍ରଶାସନ । ବିସର୍ଜନ ସମୟରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ବି ବାରଣ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଶାସନର ଅଧିକାଂଶ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପୂଜା କମିଟିଗୁଡିକ ମାନିଥିବା ବେଳେ କେତେକକୁ ନେଇ ସହମତ ହୋଇ ପାରିନାହାନ୍ତି ।

ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଇଁ ଜୟପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ପ୍ରଶାସନର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରଦାର ।  ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଗୁଡିକ ପାଇଁ କଡା ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ ଜାରି  କରିବା ସହ ଖିଲାଫ କଲେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ।ଏଥର ଗଣେଶ ପୂଜାରେ ଡିଜେ,ଉଚ୍ଚ ଶଦ୍ଦରେ ଗୀତ ବଜାଇବା,ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ କରିବା ଉପରେ ଲାଗିଛି  ପ୍ରତିବନ୍ଧକ । ପୂଜା ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗରୁ ଅନୁମତି ଆଣିବା ବାଧ୍ୟତା ମୂଳକ ।  

କୌଣସି ଅଘଟଣ ଘଟିଲେ ଏଥି ପାଇଁ  ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଗୁଡିକ ଦାୟୀ ରହିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।ପୂଜା ସରିବା ପରେ ଆସନ୍ତା ୩,୫ ଓ ୭ରେ  ଦିନ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ କଲେ ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।  ବିସର୍ଜନର ୩ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପୋଲିସଠାରୁ ଅନୁମତି ଆଣିବା ବାଧ୍ୟତା ମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଶାସନର ଚିହ୍ନଟ ସ୍ଥାନରେ ମୂର୍ତ୍ତୀ ବିସର୍ଜନ କରାଯିବ । ପୂଜା ସମୟରେ ସହରର ସମସ୍ତ ମଦ ଦୋକାନ ଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ଅବକାରୀ ବିଭାଗକୁ କୁହାଯାଇଥିବା ଜୟପୁର ଟାଉନ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି   ।

 ପ୍ରଶାସନର ଅଧିକାଂଶ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପୂଜା କମିଟି ମାନି ଏହାକୁ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ କେତୋଟି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ସହମତି ହୋଇ ପାରିନଥିଲା ।ସହରରେ ପ୍ଳାଷ୍ଟର ପ୍ୟାରିସ ମୂର୍ତ୍ତୀ ବିକ୍ରି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ପୂର୍ବରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ବି ଏ ସଂପର୍କରେ କିନ୍ତୁ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହିଁ ହୋଇନଥିଲା ।ସେହିପରି ସହରର ସମସ୍ତ ମୂର୍ତ୍ତୀ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନକୁ ଆଣିଲେ ଜୟପୁର ବାହାରରୁ ଆସୁଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଦର୍ଶନ କରିବାରେ ସୁବିଧା ହେବ ବୋଲି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା ପ୍ରଶାସନ   । ତେବେ ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ପୂଜା କମିଟି ଗୁଡିକ କହିଥିଲେ ।

ପୂଜା ନାଁରେ ବିଗତ ବର୍ଷ ଗୁଡିକରେ ଚରମ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଓ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହୋଇଥିବାରୁ ପ୍ରଶାସନ ଆଗୁଆ ଏପରି ସତର୍କତା ମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି  ।

   Related Posts