Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହେଲେ ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଡ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ୍ ସହିଦ, ୯ଯବାନ ଆହତ
  • ||

୧୨ରୁ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ହେଲା GST, ମହଙ୍ଗା ହେବ ମୋବାଇଲ ଫୋନ

14/03/2020 at 5:54 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୩: ଯଦି ମୋବାଇଲ ଫୋନ କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଲାଗି ବଡ ଖବର। ମୋଦି ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ଉପରେ ଲାଗୁ ହେଉଥିବା ଜିଏସଟି ହାର ୧୨ରୁ ୧୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଶନିବାର  ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜିଏସଟି କାଉନସିଲ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଏଣୁ ଦେଶରେ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

ଜିଏସଟି କାଉନସିଲ ବୈଠକରେ ୪ଟି ସାମଗ୍ରୀ ମୋବାଇଲ ଫୋନ, ସାର, ଜୋତା, କୃତ୍ରିମ ସୂତାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କପଡା ଓ ଗାରମେଣ୍ଟର ଜିଏସଟି ଦରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ଲାଗି ଲାଗୁ ହେଉଥିବା ଜିଏସଟି ହାରକୁ ଅଧିକ ୬ ପ୍ରତିଶତ ବଢାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ତେବେ ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଜିଏସଟିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଦେଶରେ ଏବେ ଟେଲିଭିଜନ, ଟର୍ଚ୍ଚ, ଗିଜର, ଆଇରନ, ହିଟର, ମିକ୍ସର ଓ ଜୁସର ଆଦି ସାମଗ୍ରୀ ଲାଗି ୧୮ ପ୍ରତିସତ ଜିଏସଟି ଲାଗୁ ହେଉଛି। ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୋବାଇଲ ଜିଏସଟି ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ରଖାଯିବା ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ ବିତର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ମୋବାଇଲ ଫୋନ ମଧ୍ୟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ। ଏଣୁ ଏହାର ଜିଏସଟି ମହଙ୍ଗା କରାଯାଇଛି। ଯଦି ମୋବାଇଲ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ନୂଆ ଜିଏସଟି ହାର ଲାଗୁ ପୂର୍ବରୁ କିଣି ନିଅନ୍ତୁ।

   Related Posts