Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା : ହଳଦି ଗାଁରେ ପୁଣି ଥରେ ବାଘ ଆତଙ୍କ, ଭୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରର ୫ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ! ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ମୋହନା : ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ଭୟଙ୍କର ରୂପ, ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଏବେବି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଚେଙ୍କ
  • ||
  • ଭିସୁଟର ୪୦ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ମାମଲା : କମ୍ପାନୀର ଦାବି-‘ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟରେ ତ୍ରୁଟି ନଥିଲା’
  • ||
  • ସୋନପୁର : ପଡୋଶୀଙ୍କ ସହ କଥା କଟାକଟିରୁ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ପୋଲିସକୁ ବାନ୍ଧିଲେ ଏବଂ ୨ଟି ଜିପ୍ ଜାଳିଦେଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ
  • ||

କେବଳ ବଳପୂର୍ବକ ଛୁଇଁବା ଯୌନ ଶୋଷଣ ନୁହେଁ, ସ୍କିନ୍ ଟୁ ସ୍କିନ୍ ସଂଯୋଗ ଅପରାଧ : ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ

24/01/2021 at 8:59 PM

ନାଗପୁର ୨୪/୦୧ : ଏକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶୁଣାଣି କରି ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ବମ୍ବୋ ହାଇ ହାଇକୋର୍ଟ । ଯୌନ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି କୋର୍ଟ । ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟର ନାଗପୁର ବେଞ୍ଚ୍ ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି କହିଛନ୍ତି, କୌଣସି ଗତିବିଧିକୁ ଯୌନ ଶୋଷଣ ସେତେବେଳେ ବିବେଚନା ଯେତେବେଳେ, ‘ଯୌନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରଖି ସ୍କିନ୍‌ ଟୁ ସ୍କିନ୍‌ ସଂଯୋଗ ହେବ’ । କୋର୍ଟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କେବଳ ‘ଜବରଦସ୍ତି ଛୁଇଁବା ବା ସ୍ପର୍ଶ କରିବା’କୁ ଯୌନ ଶୋଷଣ ବୋଲି ଧରାଯିବ ନାହିଁ ।  

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଯୌନ ଶୋଷଣ ଅଭିଯୋଗ ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତର ଯାଚିକା ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରୁଥିଲେ କୋର୍ଟ । ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୌନ ଶୋଷଣ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ ଜଣେ ନାବାଳିକା । ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ, ଅଭିଯୁକ୍ତଜଣକ କେବଳ ନାବାଳିକାଙ୍କ ଛାତିକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକୁକି ଯୌନ ଶୋଷଣ କୁହାଯିବ ନାହିଁ ।

କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି କୌଣସି ଘଟଣାକୁ ଯୌନ ଶୋଷଣ ସେତେବେଳେ କୁହାଯିବ ଯେତେବେଳେ ଅଭିଯୁକ୍ତଜଣକ ପୀଡିତାଙ୍କ ବସ୍ତ୍ର ଖୋଲି ଶାରୀରିକ ଭାବେ ସ୍ପର୍ଶ (ଫିଜିକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟ) କରିବ । ଅଭିଯୁକ୍ତଜଣକୁ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କ ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପରେ ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ପୁଷ୍ପା ଗନେଡୀଓ୍ବାଲାଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଜଣିକିଆ ବେଞ୍ଚ୍ ଅଭିଯୁକ୍ତର ପକ୍ଷକୁ ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ । ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ପୋକ୍ସୋ ଅଧିନିୟମର ଧାରା ୮ ଅନୁଯାୟୀ ସଜା ଶୁଣାଯାଇଥିଲା । ଜଜ୍‌ଙ୍କ କହିବାକଥା ପ୍ରମାଣ ଅଭାବରୁ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଯୌନ ଶୋଷଣ ଶ୍ରେଣୀରେ ରଖାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଏହି ଘଟଣା ୨୦୨୧୬ ମସିହାରେ ଘଟିଥିଲା । ଅଭିଯୁକ୍ତଜଣକ ଜଣେ ନାବାଳିକାକୁ ଚକୋଲେଟ୍‌ ଦେବାକୁ କହି ଘରକୁ ଡାକିନେବା ସହିତ ତାଙ୍କ ସହିତ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା । ସେଠାରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ମା ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପୀଡିତାଜଣକ କାନ୍ଦୁଥିବାର ଦେଖିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଥିଲା ।  

   Related Posts