Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ ହେଲା କୃଷି ଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ବିଲ୍‌
  • ||
  • କୃଷକଙ୍କୁ ଦଳି ମାରିଲେ ୭ ଦନ୍ତା, ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ କରିଦେଲେ ଶରୀର
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୩୬ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୯କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୮୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ AIIMS ମୁଖ୍ୟ ଗୁଲେରିଆ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ, କହିଲେ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାକସିନକୁ ଦେଇପାରେ ଚକମା
  • ||

ପରମ୍ପରାକୁ ଉଜ୍ଜୀବିତ କଲା ଏହି ନିଆରା ବିବାହ : ବରଠୁ ନେଇ ବରଯାତ୍ରୀ ସମସ୍ତେ ଆସିଲେ ବଳଦଗାଡିରେ, ଡିଜେ ବଦଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଲୋକନୃତ୍ୟର ଝଲକ

21/06/2021 at 11:49 AM

ଦେବରିଆ ୨୧।୬: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଦେବରିଆ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ନିଆରା ବିବାହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି ବିବାହ ଉତ୍ସବ ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରାକୁ ମନେପକାଇ ଦେଇଛି । ଏହି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ବରଯାତ୍ରୀ କୌଣସି ଲକଜୁରୀ କାର୍ କିମ୍ବା ଘୋଡାରେ ନୁହଁ ବରଂ ବଳଦ ଗାଡିରେ ଯାଇଥିଲେ । ଏହି ବରଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନଦେଖିବା ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଥିଲେ । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହି ବଳଦଗାଡିରେ ଯାଇଥିବା ଭିଡିଓ ବେଶ୍ ଭାଇରାଲ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଏହି ଗରଯାତ୍ରୀ ଦେବରିଆ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଶହରୀ ଗାଁରୁ ପକଡି ବଜାରକୁ ଯାଉଥିଲେ । ଏହି ସ୍ଥାନର ଦୂରତା ୩୫ କିଲୋମିଟର ଥିଲା । ବର୍ଷା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବରଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଆସୁଥିଲେ । ବର ଏବଂ ବରଯାତ୍ରୀମାନେ ସମସ୍ତେ ବଳଦଗାଡିରେ ଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ବରଯାତ୍ରୀରେ ଡିଜେ ବଦଳରେ ଲୋକମାନେ ଲୋକନୃତ୍ୟରେ ନାଚୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହି ବରଯାତ୍ରୀର ଭିଡିଓ ଲୋକେ ନିଜ କ୍ୟାମେରାରେ କଏଦ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ବର ଛୋଟେଲାଲ ପାଲ୍‌ଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ସେ ପୂର୍ବରୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ବିବାହ ହେବ ବଦଳଗାଡିରେ ହିଁ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ଯିବେ । କାରଣ ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମାଜର ଲୋକ ଦେଖି ଏବଂ ବୁଝି ପାରିବେ । ଲକଜୁରୀ ଗାଡି ଯୋଗୁଁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଲୋକ ପାଇବାକୁ ବସିଲାଣି । ମୁଁ ଲୋକଙ୍କୁ ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହୁଛି । ଛୋଟେ ଲାଲ ମୁମ୍ବାଇରେ ଶୁଟିଂ ଟିମ୍ ରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ଡଜନେ ବଳଦ ଗାଡି ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ଷାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଦ୍ବାରା ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇଥିଲା । ବରଯାତ୍ରୀମାନେ କହିଥିଲେ ଏହା ଆମର ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା । ଅନ୍ୟପଟେ ତୈଳ ଦର ଆକାଶଛୁଆଁ ହେଲାଣି । ଏଥିପାଇଁ ଦରଦାମ୍ ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ଆମେ ସନ୍ଦେସ ଦେଇଛୁ ।  

   Related Posts