Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନାରେ ଆଉ ଜଣେ ଟିଏମସି ବିଧାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ୧୦ ଦିନର ଶିଶୁପୁତ୍ରକୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକିଦେଲା ବାପା, ମାଳିସାହି ନିକଟରୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ହତ୍ୟା କରି ଗଛରେ ଟାଙ୍ଗିଦେଲେ ! ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସାଙ୍ଗ ହୋଇ ମଦ ପିଇଲା ପରେ ଏମିତି ଘଟିଲା କ’ଣ ?
  • ||
  • ଯୁବକଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା : ଖଣ୍ଡା ଓ ଫାର୍ସାରେ ବେକକୁ ହାଣିଦେଲେ ୪ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୫୭୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨ ଫୁଟର ଅଜଗର ଉଦ୍ଧାର, କପିଳାସ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୩ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଓଡ଼ିଆ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ତପୁ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

କଟକ ବ୍ରଜବିହାରପୁରଠାରେ ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଛି ଗ୍ରିଡ୍ ସବଷ୍ଟେସନ: ସହରବାସୀଙ୍କୁ ଯୋଗାଇବ ୬୫ ରୁ ୭୦ ମେଗାଓ୍ବାଟର ବିଜୁଳି

31/10/2020 at 6:57 PM

କଟକ ୩୧/୧୦ :  କଟକ ସହର ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ଲାଗି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି ଶକ୍ତି ବିଭାଗ । ଲୋ ଭୋଲଟେଜ୍‌ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ସହିତ କଟକ ବାସୀଙ୍କୁ ନିରବଛିନ୍ନ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ଦେବାଲାଗି ଆଜି ବ୍ରଜବିହାରୀ ପୁର ଠାରେ ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଛି ୭୦ ମେଗାଓ୍ବାଟର ନୂଆ ଗ୍ରିଡ ଷ୍ଟେସନ । ଯାହା ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳ କଟକ ସହର ପାଇଁ ବେଶ ଉପାଦେୟ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରଯାଉଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ଅଧିକ ବିଦ୍ୟୁତ ଶକ୍ତିର ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ ବୈଷୟିକ ତ୍ରୁଟି କାରଣରୁ ଅନେକ ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବାରେ ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ସଚିବ । ତେବେ ସହରାଞ୍ଚଳ ମାନଙ୍କରେ ଅଧିକ ବିଦ୍ୟୁତ ଶକ୍ତିର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍କିପ୍ସ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଜରିଆରେ ୧୧ ଟି ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ କରିଛନ୍ତି । ଶନିବାର କଟକ ବ୍ରଜବିହାରପୁରଠାରେ ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଛି ଗୋଟିଏ ଗ୍ରିଡ୍ ସବଷ୍ଟେସନ । ଏହି ନୂଆ ଗ୍ରିଡ ଷ୍ଟେସନ ଆଗକୁ ସହରବାସୀଙ୍କୁ ୬୫ ରୁ ୭୦ ମେଗାଓ୍ବାଟର ବିଜୁଳି ଯୋଗାଇବ ।

କଟକ ସହର ପାଇଁ ଦୈନିକ ୧୨୦ ରୁ ୧୩୦ ମେଗାଓ୍ବାଟର ବିଜୁଳି ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଛି । ଯଦିଓ ବିଡାନାଶୀ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସବଷ୍ଟେସନ ଅଛି କିନ୍ତୁ ତାହା କଟକବାସୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିପାରୁନି । କାରଣ ସହର ଭିତରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବଢିବା ସହିତ ବିଜୁଳି ସେବାର ମଧ୍ୟ ଚାହିଦା ବଢିଛି । ତେବେ ବିଡାନାଶୀ, ସି ଡି ଏ, ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲୋଭୋଲଟେଜ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ସହିତ ଅଘୋଷିତ ବିଜୁଳି କାଟର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ବାରମ୍ବାର ହେଉଥିଲା । ଯାହାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ଏହି ନୂଆ ଗ୍ରିଡ ଷ୍ଟେସନ ସହାୟକ ହେବ ।  

୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଅଦାଲତି ମାମଲା କାରଣରୁ ୨୦୧୯ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ପାରିନଥିଲା ।ମାତ୍ର ୨ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଏକ ୭୦ ମେଗାଓ୍ବାଟ ବିଶିଷ୍ଟ ଗ୍ରିଡ ଷ୍ଟେସନ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ପୁଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବାଟା, ଏକ ଭଲ ଖବର ନିଶ୍ଚିତ ।

   Related Posts