Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||

କଟକ ବ୍ରଜବିହାରପୁରଠାରେ ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଛି ଗ୍ରିଡ୍ ସବଷ୍ଟେସନ: ସହରବାସୀଙ୍କୁ ଯୋଗାଇବ ୬୫ ରୁ ୭୦ ମେଗାଓ୍ବାଟର ବିଜୁଳି

31/10/2020 at 6:57 PM

କଟକ ୩୧/୧୦ :  କଟକ ସହର ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ଲାଗି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି ଶକ୍ତି ବିଭାଗ । ଲୋ ଭୋଲଟେଜ୍‌ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ସହିତ କଟକ ବାସୀଙ୍କୁ ନିରବଛିନ୍ନ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ଦେବାଲାଗି ଆଜି ବ୍ରଜବିହାରୀ ପୁର ଠାରେ ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଛି ୭୦ ମେଗାଓ୍ବାଟର ନୂଆ ଗ୍ରିଡ ଷ୍ଟେସନ । ଯାହା ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳ କଟକ ସହର ପାଇଁ ବେଶ ଉପାଦେୟ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରଯାଉଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ଅଧିକ ବିଦ୍ୟୁତ ଶକ୍ତିର ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ ବୈଷୟିକ ତ୍ରୁଟି କାରଣରୁ ଅନେକ ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବାରେ ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ସଚିବ । ତେବେ ସହରାଞ୍ଚଳ ମାନଙ୍କରେ ଅଧିକ ବିଦ୍ୟୁତ ଶକ୍ତିର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍କିପ୍ସ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଜରିଆରେ ୧୧ ଟି ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ କରିଛନ୍ତି । ଶନିବାର କଟକ ବ୍ରଜବିହାରପୁରଠାରେ ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଛି ଗୋଟିଏ ଗ୍ରିଡ୍ ସବଷ୍ଟେସନ । ଏହି ନୂଆ ଗ୍ରିଡ ଷ୍ଟେସନ ଆଗକୁ ସହରବାସୀଙ୍କୁ ୬୫ ରୁ ୭୦ ମେଗାଓ୍ବାଟର ବିଜୁଳି ଯୋଗାଇବ ।

କଟକ ସହର ପାଇଁ ଦୈନିକ ୧୨୦ ରୁ ୧୩୦ ମେଗାଓ୍ବାଟର ବିଜୁଳି ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଛି । ଯଦିଓ ବିଡାନାଶୀ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସବଷ୍ଟେସନ ଅଛି କିନ୍ତୁ ତାହା କଟକବାସୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିପାରୁନି । କାରଣ ସହର ଭିତରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବଢିବା ସହିତ ବିଜୁଳି ସେବାର ମଧ୍ୟ ଚାହିଦା ବଢିଛି । ତେବେ ବିଡାନାଶୀ, ସି ଡି ଏ, ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲୋଭୋଲଟେଜ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ସହିତ ଅଘୋଷିତ ବିଜୁଳି କାଟର ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ବାରମ୍ବାର ହେଉଥିଲା । ଯାହାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ଏହି ନୂଆ ଗ୍ରିଡ ଷ୍ଟେସନ ସହାୟକ ହେବ ।  

୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଅଦାଲତି ମାମଲା କାରଣରୁ ୨୦୧୯ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ପାରିନଥିଲା ।ମାତ୍ର ୨ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଏକ ୭୦ ମେଗାଓ୍ବାଟ ବିଶିଷ୍ଟ ଗ୍ରିଡ ଷ୍ଟେସନ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ପୁଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବାଟା, ଏକ ଭଲ ଖବର ନିଶ୍ଚିତ ।

   Related Posts