Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଗ୍ରୀନ୍ ଟି, ଜିଙ୍କ୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସହ ଲଢ଼ିବାରେ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ୍ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ !

13/08/2020 at 2:31 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩/୦୮ : ଗ୍ରୀନ ଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ହିତକର | ଗ୍ରୀନ୍ ଟିରେ ପଲିଫେନୋଲ୍ ଥାଏ ଯାହାକି ଏପିଗାଲୋକାଟେଚିନ୍ ଗାଲେଟ୍ କିମ୍ବା EGCG ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗ୍ରୀନ ଟିରେ ଜିଙ୍କ ଆୟନୋଫୋର ରହିଛି ଯାହା କୋଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଜିଙ୍କ ଏକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯାହା ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିଚ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ (HCQ) ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ଜିଙ୍କ ଆୟନୋଫୋର ଜଡିତ |  ଏହା କରୋନା ଭାଇରସ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାରେ କରୁଛି | ଜାପାନରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରୀନ ଟି ସେବନ କରାଯାଇଥାଏ | ଜାପାନରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସର୍ବନିମ୍ନ ରହିଛି | ଭିଏତନାମ ଏବଂ ଚୀନ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମାନ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଜାପାନ ପରେ ଭିଏଟ୍ନାମ ଓ ଚୀନରେ ମୃତ୍ୟୁହାର କମ ରହିଛି କାରଣ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ଗ୍ରୀନ ଟି ସେବନ କରିଥାନ୍ତି | ଜିରୋ ହେଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିଗ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ଏସୀୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ଅଧିକ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ବ୍ୟବହାର ମୃତ୍ୟୁହାରକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି |

ଗ୍ରୀନ୍ ଟିରେ ଥିଏନାଇନ୍ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯାହା ଏକ ପ୍ରକାର ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ଭାଇରସ୍ ଷ୍ଟ୍ରକଚରାଲ୍ ସାଇଟକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଥାଏ | ଚାଇନାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ଜିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ EGCG ଅତି ସହଜରେ କୋଷଗୁଡିକରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ | ସତେ ଯେପରି ଏହି ଦୁଇଟି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପରସ୍ପର ପାଇଁ ତିଆରି ଏବଂ ଏକ ସୁସ୍ଥ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ସିନର୍ଜିଷ୍ଟିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ |

ଜିଙ୍କ କୋଷରେ ପ୍ରବାହ ହେବା ପୂର୍ବରୁ EGCG ର ଅକ୍ସିଡେସନ୍ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଏହି ସବୁକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆବଶ୍ୟକ | ତେଣେ କରୋନା ଭାଇରସରୁ ଦୁରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ଗ୍ରୀନ ଟିକୁ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ସାମିଲ କରିବା କ୍ଷତି ନୁହେଁ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି |

   Related Posts