ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମୁମ୍ବାଇ ବନାମ ଦିଲ୍ଲୀ : ‘କର ବା ମର’ ସ୍ଥିତିରେ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏଏଫଆଇ ଇଣ୍ଡିଆନ ଗ୍ରାଁପ୍ରି-୩ : ଅମିୟ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ଏବଂ ଶ୍ରାବଣୀ ନନ୍ଦଙ୍କ ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆକାଶରୁ ଖସିଲା ମୃତ୍ୟୁ, ବଜ୍ରପାତରେ ଚାଲିଗଲା ୩୩ ଜୀବନ
  • ||
  • ତାତି ଆହୁରି ବଢିବ, ୩ ଦିନ ଯାଏଁ ତତଲା କଡେଇରେ ଭାଜିହେବେ ରାଜ୍ୟବାସୀ
  • ||
  • ୪୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଚାଲାଣ ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲୁଚାଇଥିଲେ ମାଫିଆ
  • ||

କ୍ୟାନସରର ପ୍ରତିରୋଧ କରୁଥିବା କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ବାବଦରେ ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ରୋଚକ କଥା ଯାହା ଆପଣ ବି ଜାଣିଲେ ..କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ଖାଇବାକୁ ମନକରିବେ

24/11/2018 at 4:50 PM

ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟଲୋକମାନେ ଖାଇବାବେଳେ କଞ୍ଚାଲଙ୍କାର ଆବଶ୍ୟକତା ମଣିଥାନ୍ତି ।ବିଶେଷକରି ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟର ଟେଷ୍ଟ୍ ପାଇଁ କଞ୍ଚାଲଙ୍କାକୁ ସମସ୍ତେ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେହି ଏହାର ଭଲଗୁଣ ସମ୍ଵନ୍ଧରେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ।  ଲାଲ ଲଂକାଗୁଣ୍ଡ ବ୍ୟବହାର ଠାରୁ କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ଅନେକ ରୋଗର ନିରାକରଣ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ବାବଦରେ ସେମିତି କିଛି କଥା ଯାହା ଆମକୁ ଅନେକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ….

କ୍ୟାନସରରୁ ସୁରକ୍ଷା-  କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡ଼ାଣ୍ଟର ଉତ୍ସ ହୋଇଥିବାରୁ ଆମ ଶରୀରରେ ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ ଯାହା   କ୍ୟାନସରରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।

କଞ୍ଚାଲଙ୍କାରେ ପଚୁର ପରିମାଣରେ ଭିଟାମିନ ସି ଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ବିଭିନ୍ନ ରୋଗକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ୁଥିବା ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ସେଥିରୁ ମିଳିଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇଲେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଉଥିବା ନାକ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିଯାଇଥାଏ ।

ଅଧିକ ରାଗଥିବା କଞ୍ଚାଲଙ୍କାରେ ବିଶେଷକରି ଭିଟାମିନ ‘ଇ’ ଥାଏ, ଯାହାକି ତ୍ଵଚାକୁ କୋମଳ ଓ ମସୃଣ କରିଥାଏ । ଚର୍ମକୁ ଉଜ୍ଜ୍ଵଳ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ ।

କଞ୍ଚାଲଙ୍କାରେ ଜିରୋ କ୍ୟାଲୋରି ଥିବା କାରଣରୁ ଓଜନ କମାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଡ଼ାଇବେଟିସକୁ ଭୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଦରକାରୀ । ଏହା ବ୍ଲଡ଼ ସୁଗାରର ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିଥାଏ । ଅଧିକ କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ଖାଉଥିବା ଲୋକ ଡ଼ାଇବେଟିସର ଆଂଶକା କମ୍ ଥାଏ ।

କଞ୍ଚାଲଙ୍କାରେ ଡ଼ାଏଟାରୀ ଫାଇବର ଥିବା କାରଣରୁ ଏହା ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥକୁ ସହଜରେ ହଜମ କରେଇଦେଇଥାଏ । ଯାହା ଫଳରେ ଅଧିକ ଗୁରୁପାକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ବି ଯଦି କଞ୍ଚାଲଙ୍କାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିବ କିଛି ଟେନସନ ନେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।

କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ଖାଇବାଦ୍ଵାରା ମସ୍ତିସ୍କକୁ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ହରମୋନ କ୍ଷରଣ କରିଥାଏ । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସଂଚାଳନର ସ୍ଥିତି ଠିକ ରଖି ମନକୁ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲିତ ରଖିବା ସହିତ ଖୁସି ବି କରେଇଥାଏ ।

ଅତ୍ୟଧିକ ଧୂମପାନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ଖାଇବା ନିହାତି ଉପକାର । କାରଣ ଅଧିକ ଧୂମ୍ରପାନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଫୁସଫୁସ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ କ୍ୟାନସର ହେବାର ଯେଉଁ ଆଶଂକା ଥାଏ ,ତାହା କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଆଶଂକା କମ୍ ଥାଏ ।

କଞ୍ଚାଲଙ୍କାରେ ଆଣ୍ଟି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ପୋଷକ ଥିବାରୁ ଚର୍ମରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷାକରିଥାଏ । ଶୀତଦିନେ ଚର୍ମରୋଗର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ । ତେଣୁ କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଏସବୁ ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ  ନିଜ ପାଖରୁ ଦୂରେଇ ରଖିପାରିବେ ।

ଭାରତୀୟ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଶୁଭଖବର । ଲୌହ ବା ଆଇରନ କମ୍ ରହୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ଯଦି କଞ୍ଚାଲଙ୍କା ଖାଇବେ ତାହେଲେ, ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଲୌହସାରର ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ ।

   Related Posts