Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

କୋଭିଡ-୧୯ ଗ୍ଲୋବାଲ ବୈଠକକୁ ସୋମବାର ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ ମୋଦି, ଯୋଗଦେବେ ସାରା ଦୁନିଆର ପ୍ରଶିଦ୍ଧ ବୈଜ୍ଞାନିକ

17/10/2020 at 7:26 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭।୧୦: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ସମ୍ପର୍କିତ ପ୍ରାଥମିକତା ଲାଗି ଚର୍ଚ୍ଚା ନିମନ୍ତେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଚାଲେଞ୍ଜ ଆନୁଆଲ ମିଟିଂ-୨୦୨୦କୁ ସୋମବାର ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ମହାମାରୀ ପରେ ବିଶ୍ୱର ସତତ ବିକାଶ ତ୍ୱରାନ୍ୱୀତ କରିବା ଓ କୋଭିଡ-୧୯ ଆହ୍ୱାନର ପରିଚାଳନା ଚର୍ଚ୍ଚା  ଲାଗି ଏହି ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଚାଲେଞ୍ଜ ଇଣ୍ଡିଆ ଦେଶରେ କୃଷି, ପୋଷଣ, ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ମାତୃତ୍ୱ ଓ ଶିଶୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମେତ ବିକାଶାତ୍ମକ ପ୍ରାତମିକତା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। 

ଗତ ୧୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଚାଲେଞ୍ଜ ଆନୁଆଲ ମିଟିଂ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଆସୁଛି। ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଢେ ୭ଟାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଭର୍ଚୁଆଲ ଉଦଘାଟନ କରିବା ସହ ଭିଡିଓ କନଫରେନସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ ବୋଲି ପିଏମଓ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି। ପିଏମଓଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବୈଠକରେ ବୈଶ୍ୱିକ ନେତାଙ୍କ ସମେତ ପ୍ରଶିଦ୍ଧ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଗବେଷକମାନେ ଯୋଗଦେବେ।

ଚଳିତବର୍ଷ ବୈଠକରେ ୪୦ଟି ଦେଶର ଅନୁନ୍ୟ ୧୬ଶହ ପ୍ରତିନିଧି ଯୋଗଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଚାଲେଞ୍ଜ ୨୦୨୦କୁ ଚଳିତବର୍ଷ ବିଲ ଏଣ୍ଡ ମିଲିଣ୍ଡା ଗେଟ୍‌ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ସମେତ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଅଫ ବାୟୋ ଟେକ୍ନୋଲଜି, ଆଇସିଏମଆର ଓ ନୀତି ଆୟୋଗ ଆୟୋଜନ କରୁଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଚାଲେଞ୍ଜସ କାନାଡା, ୟୁନାଇଟେଡ ଷ୍ଟେଟ୍ ଏଜେନ୍ସି ଫର ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଏଣ୍ଡ ୱେଲକମ ସୋହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି।

   Related Posts