Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଲଦାଖ ଯିବାକୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଅଲ୍ ୱେଦର ରୁଟ୍

26/08/2020 at 12:43 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୦୮ : ଭାରତର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାକାରୀ ଲଦାଖରେ ସର୍ବକାଳୀନ ପାଣିପାଗ ରଣନୀତି ମାର୍ଗ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି | କାର୍ଗିଲର ଜାନସ୍କର ଘାଟିରେ ପଦ୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଦାରଚାକୁ ନିମୁ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବ | ବରିଷ୍ଠ ସୈନ୍ୟ କମାଣ୍ଡର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲଦାଖକୁ ସଡକ ମାର୍ଗ ସହ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ତୃତୀୟ ରାସ୍ତା ପାକିସ୍ତାନ ଓ ତାର ସହଯୋଗୀ ଚୀନର ସିଆଚେନ୍ ଗ୍ଲାସିଅର୍ ଏବଂ ଦୌଲତ ବେଗ୍ ଓଲଡିରେ ହିତ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଆବଶ୍ୟକ | ନିମୁ ଲେହ ସହରଠାରୁ ୩୫ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଏବଂ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ଏବଂ ସିଆଚେନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା  XIV କୋରର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଅଟେ |

ଏହା ଲଦାଖର ପ୍ରଥମ ସର୍ବ-ପାଣିପାଗ ମାର୍ଗ ହେବ ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ମାର୍ଗ ସହ ସଂଯୋଜିତ | ପ୍ରଥମଟି ହେଲା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଜୋଜିଲା ମାଧ୍ୟମରେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଲା ହିମାଚଳର ମନାଲି-ଉପଶି-ଲେହ ଅକ୍ଷ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂଯୋଜିତ | ରୋହତଙ୍ଗ ଲା ଠାରେ ଥିବା ୯.୦୨ କିଲୋମିଟର ଅଟଳ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ, ଯାହା ମନାଲି ଏବଂ ଲେହର ଦୂରତାକୁ ୪୬ କିଲୋମିଟର ହ୍ରାସ କରିବ ତାହା ଆସନ୍ତା ମାସରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ |

ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସଡକ ପରିଯୋଜନାକୁ ସଡ଼କ ଓ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ଓ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଜେନେରାଲ ଭି.କେ ସିଂଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ ବାସ୍ତବିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା (ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍) ସହିତ ଗତିରୋଧକୁ ଉସୁକାଇଥିଲା ଏବଂ ଗଭୀର ଅଞ୍ଚଳରେ ସେନା ନିୟୋଜିତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା | ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୀମାରେ ସ୍ଥିତି ସାମାନ୍ୟ କରିବାକୁ କହିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ବେଜିଙ୍ଗ ମାନିଲାନି |

ଦାରଚା ଏବଂ ପଦୁମ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ପ୍ରାୟ ୧୪୮ କିଲୋମିଟର ଯାହା କାରଗିଲ ଠାରୁ ୨୩୦ କିମି ଲମ୍ବ ସିଗ୍ନାଲ-ଲେନ ସଡକ ସହ ସଂଯୋଜିତ | ପଦ୍ମ ଓ ନିମୁ ମଧ୍ୟରେ ୨୬୦ କିମି ସଡକ କାମ ସହ ଦାରଚା-ପଦୁମ୍ ସଡକ ନିର୍ମାଣ କାମ ପୂର୍ବରୁ ଚାଲିଛି |

   Related Posts