Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ଲଦାଖ ଯିବାକୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ଅଲ୍ ୱେଦର ରୁଟ୍

26/08/2020 at 12:43 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୦୮ : ଭାରତର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାକାରୀ ଲଦାଖରେ ସର୍ବକାଳୀନ ପାଣିପାଗ ରଣନୀତି ମାର୍ଗ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି | କାର୍ଗିଲର ଜାନସ୍କର ଘାଟିରେ ପଦ୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଦାରଚାକୁ ନିମୁ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବ | ବରିଷ୍ଠ ସୈନ୍ୟ କମାଣ୍ଡର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲଦାଖକୁ ସଡକ ମାର୍ଗ ସହ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ତୃତୀୟ ରାସ୍ତା ପାକିସ୍ତାନ ଓ ତାର ସହଯୋଗୀ ଚୀନର ସିଆଚେନ୍ ଗ୍ଲାସିଅର୍ ଏବଂ ଦୌଲତ ବେଗ୍ ଓଲଡିରେ ହିତ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଆବଶ୍ୟକ | ନିମୁ ଲେହ ସହରଠାରୁ ୩୫ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଏବଂ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ଏବଂ ସିଆଚେନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା  XIV କୋରର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଅଟେ |

ଏହା ଲଦାଖର ପ୍ରଥମ ସର୍ବ-ପାଣିପାଗ ମାର୍ଗ ହେବ ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ମାର୍ଗ ସହ ସଂଯୋଜିତ | ପ୍ରଥମଟି ହେଲା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଜୋଜିଲା ମାଧ୍ୟମରେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଲା ହିମାଚଳର ମନାଲି-ଉପଶି-ଲେହ ଅକ୍ଷ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂଯୋଜିତ | ରୋହତଙ୍ଗ ଲା ଠାରେ ଥିବା ୯.୦୨ କିଲୋମିଟର ଅଟଳ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ, ଯାହା ମନାଲି ଏବଂ ଲେହର ଦୂରତାକୁ ୪୬ କିଲୋମିଟର ହ୍ରାସ କରିବ ତାହା ଆସନ୍ତା ମାସରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ |

ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସଡକ ପରିଯୋଜନାକୁ ସଡ଼କ ଓ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ଓ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଜେନେରାଲ ଭି.କେ ସିଂଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ ବାସ୍ତବିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା (ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍) ସହିତ ଗତିରୋଧକୁ ଉସୁକାଇଥିଲା ଏବଂ ଗଭୀର ଅଞ୍ଚଳରେ ସେନା ନିୟୋଜିତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା | ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୀମାରେ ସ୍ଥିତି ସାମାନ୍ୟ କରିବାକୁ କହିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ବେଜିଙ୍ଗ ମାନିଲାନି |

ଦାରଚା ଏବଂ ପଦୁମ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ପ୍ରାୟ ୧୪୮ କିଲୋମିଟର ଯାହା କାରଗିଲ ଠାରୁ ୨୩୦ କିମି ଲମ୍ବ ସିଗ୍ନାଲ-ଲେନ ସଡକ ସହ ସଂଯୋଜିତ | ପଦ୍ମ ଓ ନିମୁ ମଧ୍ୟରେ ୨୬୦ କିମି ସଡକ କାମ ସହ ଦାରଚା-ପଦୁମ୍ ସଡକ ନିର୍ମାଣ କାମ ପୂର୍ବରୁ ଚାଲିଛି |

   Related Posts