Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ଏଲଆଇସିରୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ବିକିବେ ସରକାର, ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ

29/09/2020 at 6:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୦୯: ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସରକାର ଲାଇଫ ଇନସୁରାନ୍ସ କର୍ପୋରେସନ (ଏଲଆଇସି) ର ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଚାହିଁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏ ପାଇଁ ସେ କ୍ୟାବିନେଟର ଅନୁମୋଦନ ଲୋଡିଛନ୍ତି। ତେବେ ସରକାର ସଂସଦରେ ଏଲଆଇସି ଗଠନ ହୋଇଥିବା ଅଧିନିୟମକୁ ମଧ୍ୟ ସଂଶୋଧନ କରିପାରନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ବିକ୍ରି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସର୍ବସାଧାରଣ ଅଫର୍ (ଆଇପିଓ)ରେ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଯାହା ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମରେ ବିକ୍ରି ହେବ ତାହା ବଜାର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ।

ଦେଶରେ କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲା ପରେ ସରକାରଙ୍କ ଜିଡିପିର ୩.୫ ପ୍ରତିଶତ ଆର୍ଥିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଚାପରେ ରହିଛି ଏବଂ ଏଲଆଇସି ସରକାରଙ୍କ ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରୟରେ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା କରିବା ସହ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ୨୦୨୦-୨୧ ପାଇଁ ୨.୧ ଟ୍ରିଲିଅନ୍ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ  ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। ରିପୋର୍ଟରେ ଏକଥା ବି କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରସ୍ତାବର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ସରକାର ୨୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରାଧିକୃତ ପୁଞ୍ଜି ପାଇଁ ସଂସଦରେ ଏକ ଅଧିନିୟମ ସଂଶୋଧନ କରିବେ ଯାହାକୁ ୨୦ ବିଲିଅନ ସେୟାରରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯିବ। ସମ୍ପତି ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଗଠିତ ଏକ ମନ୍ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ପ୍ୟାନେଲ ଏଲଆଇସି ଓ ଆଇପିଓର ଆକାର ସ୍ଥିର କରିବ ଯେତେବେଳେ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୀମାଧାରୀଙ୍କ ପୁଞ୍ଜି ସଂରଚନା ପରିବର୍ତନ ଉପରେ ବିଚାର କରିବେ।

 ଆଇପିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ଏଲଆଇସିରେ ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରୟ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଚଳିତବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ୧ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

   Related Posts