Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜଧାନୀ ନାଳରୁ ଛାତ୍ର ନିଖୋଜ ଘଟଣା, ୧୮ଘଣ୍ଟା ପରେ ମିଳିଲା ଜ୍ୟୋତିଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୧୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାରବାଟୀରେ ଭାରତ-ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଟି୨୦ ! ବିସିସିଆଇ ଆପେକ୍ସ ବୈଠକରେ ଲାଗିପାରେ ମୋହର
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୯୬ ମୃତ
  • ||
  • ଭିସୁଟର କୂଳପତି ସମେତ ୨ଛାତ୍ର କୋଭିଡ଼ ପଜିଟିଭ, ସଂଗରୋଧରେ ସମସ୍ତେ
  • ||
  • ବିଦ୍ୟାଭାରତୀଙ୍କର ମିଛଧରା ପରୀକ୍ଷା ଆଜି, ବାହାରିବ କି ସତ ?
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ନାଳରେ ନାବାଳକ ଭାସିଯିବା ଘଟଣା : ଏବେସୁଦ୍ଧା ମିଳିନି ପତ୍ତା, ଉଦ୍ଧାରକାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରବାସୀଙ୍କୁ ନିଜ ଜମି ଉପରେ ପୁଣି ମିଳିବ ବିଶେଷ ଅଧିକାର ! ନୂଆ ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ସରକାର

10/08/2020 at 10:53 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦।୮: ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରବାସୀଙ୍କ ଜମି ଅଧିକାରକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଆଇନ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି । ଯାହା ଦ୍ବାରା ସେଠାରେ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୩୭୦ର ଅଧିକାଂଶ ଧାରା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ । ଏହା ସହ ଜଡିତ ଏକ ବିଲ୍ ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଏ ନେଇ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଜମି ଅଧିକାର ପାଇଁ ନୂତନ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ଯାହା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରବାସୀଙ୍କ ଚିନ୍ତାକୁ ଦୂର କରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂସଦରେ ଏହି ବିଲ୍ ପାରିତ ହେବା ପରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଜମି ଅଧିକାର ହରାଇବାର ଭୟ ଦୂର ହେବ । ଯେହେତୁ ପୂର୍ବ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ରାଜ୍ୟକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯିବା ପରଠାରୁ କୌଣସି ନିର୍ବାଚନ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ କୌଣସି ବିଧାନସଭା ନାହିଁ ତେଣୁ ସଂସଦରେ ଏହା ସହ ଜଡିତ ବିଲ୍ ଆଗତ ହେବ।

ସରକାର ୫ ଅଗଷ୍ଟ  ୨୦୧୯ରେ, ଧାରା ୩୭୦କୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଲେ । ଯାହା ଜମି କିମ୍ବା ଅସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଚାକିରି ଉପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଅଧିକାର ରହିଲା ନାହିଁ  । ଏହାପରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ବାସିନ୍ଦାମାନେ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ପ୍ରଦେଶରେ ବାହାର ଲୋକ ଆସିବା ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ।

ସରକାର ୫ ୨୦୧୯ରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ଦୁଇଟି କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖରେ ବିଭକ୍ତ କରିଥିଲେ । ଉପତ୍ୟକାରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସଂଶୋଧନର ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପାଇଁ ନୂତନ ଗୃହ ନିୟମ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାର ଆଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛି । ସଂଶୋଧିତ ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, କେବଳ ବାସିନ୍ଦା ଯେଉଁମାନେ ବାସସ୍ଥାନ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ରଖିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସେଠାରେ ଚାକିରିରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।

   Related Posts