Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୫୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୫୦୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସି ପଡିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଏଜାଜ ପଟେଲଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପହାର ଦେଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଗୋଟିଏ ଇନିଂସରେ ସବୁ ବ୍ୟାଟରଙ୍କୁ କରିଥିଲେ ଆଉଟ୍
  • ||
  • ସୁଙ୍କି ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହେଲେ ୨ ଟ୍ରକ୍
  • ||
  • ଗଜପତି : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ନୂଆଗଡ଼ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ତେଲକୋଇ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଗାଁରେ ପଶି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ଫସଲ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ଶୁଖିଲା ଓ ଖରାଟିଆ ରହିବ ପାଗ
  • ||

ପୁଣି ବଢିପାରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର, ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ବୃଦ୍ଧି କରିପାରନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

26/10/2020 at 4:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୧୦: ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟସକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଗଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୁଣି ଥରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ବିଚାର କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଗତ ମେ ମାସରେ ସରକାର ଲିଟର ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟରେ  ୧୦ ରୁ ୧୩ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ୍ସାଇଜ ଡ୍ୟୁଟି ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ। ଏଥର ସରକାର ୩ରୁ ୬ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ବିଚାର କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଯଦି ସରକାର ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ବଢେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିବା ନିଶ୍ଚିତ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି।

ଇଂରାଜୀ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ଟାଇମ୍ସ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଖବର ଅନୁସାରେ କରୋନା ଯୋଗୁ ଭୂଷୁଡି ପଡିଥିବା ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଉଦ୍ଧାର ଲାଗି ସରକାର ତୃତୀୟ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ଆବଶ୍ୟକ ପଡୁଥିବା ପାଣ୍ଠିର ଭରଣା ନିମନ୍ତେ ଏକ୍ସାଇଜ ଡ୍ୟୁଟି ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ବିଚାର କରାଯାଉଛି। ତେବେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ସ୍ଥିର ରଖି ସରକାର ଏହି ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି  ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି।

 ଗତ ମେ ମାସରେ ସରକାର ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ ବି ଦର ସ୍ଥିର ରହିଥିଲା। ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ଏକ୍ସାଇଜ ଡ୍ୟୁଟି ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ତୈଳ ଦର ହ୍ରାସ ସମୟର ଲାଭ ମିଳିପାରୁନି। ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ପ୍ରତି ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ ମୋଟ ଶୁଳ୍କ ୯ଟଙ୍କା ୪୮ ପଇସା ଓ ଡିଜେଲ ଉପରେ ୩ଟଙ୍କା ୫୬ ପଇସା ଶୁଳ୍କ  ଲାଗୁ ହେଉଥିଲା। ତେବେ ସରକାର ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ଲାଗୁ କରିବା ପରେ ଏବେ ଏହି ଶୁଳ୍କ ପ୍ରତି ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲରେ ୩୨ଟଙ୍କା ୯୮ ଓ ଡିଜେଲରେ ୩୧ଟଙ୍କା ୮୩ ପଇସାରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି।  

ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟରେ ଏକ୍ସାଇଜ ଡ୍ୟୁଟି ପ୍ରତି ଲିଟର ୩ରୁ ୬ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଲିଟର ପିଛା ଦରରେ ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କା ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ସରକାରୀ ରାଜକୋଷକୁ ବାର୍ଷିକ ୧୩ ହଜାରରୁ ୧୪ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଜମା ହୋଇପାରୁଛି। ଏଥିରେ ଯଦି ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର ହ୍ରାସରେ ସରକାରଙ୍କୁ ରାଜସ୍ୱ କ୍ଷତିଭରଣାର ସୁଯୋଗ ମିଳୁଥିଲା। ଭାରତ ମୋଟ ତୈଳ ଆବଶ୍ୟକତାର ୮୨ ପ୍ରତିଶତ ଆମଦାନୀ କରିଥାଏ। ଏଣୁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେଲେ ଭାରତର କରେଣ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟ ଡେଫିସିଟ୍ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ।  

   Related Posts