Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ: ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଜୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୦୪୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୩୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ବଢୁଛି ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ : ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୧୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୫ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ, ତଥାପି ଆସିନି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ସମୟ, ସତର୍କତାର ମନ୍ତ୍ର ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା
  • ||
  • +୩ ରେ ସାମିଲ ହେବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କୋର୍ସ, ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ପୁଅ ଓ ଝିଅକୁ କୂଅରେ ଫିଙ୍ଗି ମାରିଦେଲେ, ବାପା ଓ ମା’ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ’ ଅବସରରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଆଉ ୨ଟି ଓଡିଆ ଭଜନ- ‘ବଡଦାଣ୍ଡ କାନ୍ଦେ କଇଁକଇଁ’ ଓ ‘ଏତେ ଅଭିମାନ କିଆଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ : କ୍ଲିନ୍ ସ୍ୱିପ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଲଢିବ ଘରୋଇ ଦଳ
  • ||
  • ଗଜପତି : ଖୋଲିବ କି ACFO ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ : କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ଚାଲିଛି ଜେରା
  • ||

ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିବେ ନୂଆ ଯୋଜନା, ଘରେ ରଖିଥିବା ସୁନା ସମ୍ପର୍କରେ ଦେବାକୁ ହେବ ସୂଚନା !

31/07/2020 at 11:58 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୦୭ : ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଘରେ ରଖାଯାଇଥିବା ସୁନା ପାଇଁ ଏମନେଷ୍ଟି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି | ଏହି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଜରିଆରେ ସରକାର ଟ୍ୟାକ୍ସ ଚୋରି ଉପରେ ଲଗାମ ଲଗାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମଦାନୀ ଉପରେ କମ ନିର୍ଭର କରାଯିବ | ଏକ ବିଜନେସ ୱେବସାଇଟ ଏହି ମାମଲା ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଲେଖିଛନ୍ତି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସମକ୍ଷରେ ଜାହିର କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ଅପିଲ କରିବେ ବେଆଇନ ଭାବେ ରଖିଥିବା ସୁନା ସମ୍ପର୍କରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବିଭାଗକୁ ସୂଚନା ଦେବେ | ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ଥରରେ ରହିଛି | ସରକାର ଏବେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ସହମତିରେ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ୩ଟି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ | ଘରେ ରଖାଯାଉଥିବା ପାଖାପାଖି ୨୫ ହଜାର ଟନ ସୁନା, ସନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ଫିଜିକାଲ ଗୋଲ୍ଡ ରଖିବା ଓ ଆମଦାନୀ କମ କରିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଥିଲା ଯେପରିକି ନିବେଶ ପାଇଁ ସାଧନ ମିଳିପାରିବ | ତେବେ ଏହି ଯୋଜନା ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିନଥିଲା କାରଣ ଗୋଟିଏ ବର୍ଗ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିଥିବା ସୁନା ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ | ଘରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଏକ ବଡ ଭାଗ ସୁନା ଗହଣା ଫାର୍ମରେ ଅଛି ଏବଂ ଖାସ ଅବସରରେ ତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ | ଆଉ ଏକ ବର୍ଗ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଭୟ ଥିଲା ଯେ ବିଭାଗ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିବ |

ବ୍ଲୁମ୍‌ବର୍ଗ ରିପୋର୍ଟରେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ସୁନାର ହିସାବ ଦେବେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ରଖ ଯାଇଥିବା ସୁନାର ଏକ ଭାଗ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ରଖିବାକୁ ହେବ | ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ତାରିଖରେ ଏକ ଅନ୍ୟ ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ସେ ସମୟରେ ସରକାର ଏକ ଏମିତି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଉପରେ କାମ କରୁଥିଲେ | ସେ ସମୟରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବିଭାଗ ଏହିଭଳି କୌଣସି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଖବରକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ |

ଚଳିତ ବର୍ଷ ସୁନା ଦରରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି | ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ପରିବେଶରେ ନିବେଶକ ସୁରକ୍ଷିତ ନିବେଶ ବିକଳ୍ପର ବିପରୀତ ରହିଛି |

   Related Posts