Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ, ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ: ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତ ବ୍ୟାକୁଳ
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ : ଟସ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ପ୍ରଥମେ କରିବ ବ୍ୟାଟିଂ
  • ||
  • ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିନ୍ଦୁସାଗରରେ ଡଙ୍ଗା ଭସା ଉପରେ ରୋକ୍, ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା ବିଏମସି
  • ||

ସରକାର ଆରମ୍ଭ କରିବେ ନୂଆ ଯୋଜନା, ଘରେ ରଖିଥିବା ସୁନା ସମ୍ପର୍କରେ ଦେବାକୁ ହେବ ସୂଚନା !

31/07/2020 at 11:58 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୦୭ : ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଘରେ ରଖାଯାଇଥିବା ସୁନା ପାଇଁ ଏମନେଷ୍ଟି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି | ଏହି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଜରିଆରେ ସରକାର ଟ୍ୟାକ୍ସ ଚୋରି ଉପରେ ଲଗାମ ଲଗାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମଦାନୀ ଉପରେ କମ ନିର୍ଭର କରାଯିବ | ଏକ ବିଜନେସ ୱେବସାଇଟ ଏହି ମାମଲା ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଲେଖିଛନ୍ତି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସମକ୍ଷରେ ଜାହିର କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ଅପିଲ କରିବେ ବେଆଇନ ଭାବେ ରଖିଥିବା ସୁନା ସମ୍ପର୍କରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବିଭାଗକୁ ସୂଚନା ଦେବେ | ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ଥରରେ ରହିଛି | ସରକାର ଏବେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ସହମତିରେ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ୩ଟି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ | ଘରେ ରଖାଯାଉଥିବା ପାଖାପାଖି ୨୫ ହଜାର ଟନ ସୁନା, ସନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ଫିଜିକାଲ ଗୋଲ୍ଡ ରଖିବା ଓ ଆମଦାନୀ କମ କରିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଥିଲା ଯେପରିକି ନିବେଶ ପାଇଁ ସାଧନ ମିଳିପାରିବ | ତେବେ ଏହି ଯୋଜନା ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିନଥିଲା କାରଣ ଗୋଟିଏ ବର୍ଗ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିଥିବା ସୁନା ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ | ଘରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଏକ ବଡ ଭାଗ ସୁନା ଗହଣା ଫାର୍ମରେ ଅଛି ଏବଂ ଖାସ ଅବସରରେ ତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ | ଆଉ ଏକ ବର୍ଗ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଭୟ ଥିଲା ଯେ ବିଭାଗ ସେମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରିବ |

ବ୍ଲୁମ୍‌ବର୍ଗ ରିପୋର୍ଟରେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ସୁନାର ହିସାବ ଦେବେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ରଖ ଯାଇଥିବା ସୁନାର ଏକ ଭାଗ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ରଖିବାକୁ ହେବ | ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ତାରିଖରେ ଏକ ଅନ୍ୟ ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ସେ ସମୟରେ ସରକାର ଏକ ଏମିତି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଉପରେ କାମ କରୁଥିଲେ | ସେ ସମୟରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବିଭାଗ ଏହିଭଳି କୌଣସି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଖବରକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ |

ଚଳିତ ବର୍ଷ ସୁନା ଦରରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି | ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ପରିବେଶରେ ନିବେଶକ ସୁରକ୍ଷିତ ନିବେଶ ବିକଳ୍ପର ବିପରୀତ ରହିଛି |

   Related Posts