Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ବନ୍ଦ ହେବ ଗ୍ୟାସ୍‌ ସବ୍‌ସିଡ଼ି ! ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାର ପ୍ରଭାବରୁ ସରକାର ନେଇପାରନ୍ତି ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ବଞ୍ଚିଯିବ ୨୦ହଜାର କୋଟି

2/09/2020 at 12:02 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨।୦୯: ଏଲ୍‌ପିଜି ଗ୍ୟାସ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡରରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ସବ୍‌ସିଡି୍‌କୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି । ବିଶ୍ୱିକ ସ୍ତରରେ ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ଦରରେ ନିୟମିତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବା ଓ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ତୈଳ ଦାର ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ତେଣୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଏଲ୍‌ପିଜି‌ ସବ୍‌ସିଡିରେ ଶେଷ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।    

ଜାତୀୟ ଗଣାମାଧ୍ୟମ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦାମ୍‌ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତର ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ସବ୍‌ସିଡି ଦିଆଯାଇଥାଏ । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ଠାରୁ ଦେଶରେ ସବ୍‌ସିଡି ଓ ଅଣ-ସବ୍‌ସିଡି ସିଲିଣ୍ଡର ରେଟ୍‌ ୫୯୪ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ୨ଟି ସିଲିଣ୍ଡରର ଦାମ୍‌ରେ କୌଣସି ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିନାହିଁ । ତେଣୁ ସରକାର ଆଉ ସବ୍‌ସିଡି ଦେବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଭାବୁନାହାନ୍ତି । ଚଳିତ ବିତ୍ତିୟ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ସବ୍‌ସିଡି ଓ ଅଣ-ସବ୍‌ସିଡି ସିଲିଣ୍ଡର ଦାମ୍‌ରେ ଅନେକ ଅନ୍ତର ରହିଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ୪ମାସ ହେଲା ସବ୍‌ସିଡି ଆକାରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବହୁତ କମ୍‌ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା ।

ଯଦି ଏହି ସ୍ଥିତି ଲାଗିରହିବ , ତେବେ ୨୦୨୧ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଲ୍‌ପିଜିରେ ଦେଉଥିବା ସବ୍‌ସିଡି ପାଇଁ ୨୦,୦୦୦ କୋଟି ବଞ୍ଚାଇପାରିବେ । କରୋନା ସମୟରେ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢୁଥିବାର ଚାପ ସମୟରେ  ଏହା ଅନେକ ସହଯୋଗୀ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଚଲିତ ବର୍ଷ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲିୟମରେ ସବ୍‌ସିଡ଼ି ପାଇଁ ୪୦,୯୧୫ ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି । ଏହମଧ୍ୟରୁ ଏଲ୍‌ପିଜି ସବ୍‌ସିଡି ପାଇଁ ୩୭,୨୫୬,୨୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ତିମାହୀରେ ସରକାର କେବଳ ୧,୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସବ୍‌ସିଡି ଆକାରରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । ସେହିପିର ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ପଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦରେ ଦାମ୍‌ ହ୍ରାସ୍‌ ପାଉଥିବା ବେଳେ ଭାରତରେ ତେଲ କମ୍ପାନୀମାନେ ସବ୍‌ସିଡ଼ି ବିଶିଷ୍ଟ ସିଲିଣ୍ଡରର ଦାମ୍‌ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଗତବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ସବ୍‌ସିଡି ବିଶିଷ୍ଟ ସିଲିଣ୍ଡରର ଦାମ୍‌ ୪୯୪.୩୫ ଟଙ୍କା ଥିଲା , ଯାହାକି ଏବେ ବଢିଯାଇ ୫୯୪ ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଇଛି ।  ଯଦି କମ୍ପାନୀମାନେ ଏଲ୍‌ପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଦାମ୍‌ ନବଢାଇଥାନ୍ତି, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଦାମ୍‌ ତୁଳନାରେ ୧୦୦ଟଙ୍କା କମ୍‌ ହୋଇଥାନ୍ତା । କେବଳ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜାନାର ଲାଭାର୍ଥୀଙ୍କ ଉପରେ ଫୋକ୍‌ସ : ଭାରତରେ ଏଲ୍‌ପିଜିର ମୋଟ ୨୭.୩୬ କୋଟି ଗ୍ରାହକ ଅଛନ୍ତି , ଯେଉଁଥିରୁ ୧.୫କୋଟି ଗ୍ରାହକ ସବ୍‌ସିଡି ପାଇଁ ହକ୍‌ଦାର ନୁହଁନ୍ତି । କାହିଁକି ନା ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୧୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅଟେ ।  

ଏହାପରେ ୨୬.୧୨ କୋଟି ଗ୍ରାହକ ବଳକା ରହୁଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରୁ ୧୮କୋଟି ଲୋକ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସବ୍‌ସିଡି ମିଳୁନାହିଁ ।  ଏହାସିହତ ଅନ୍ୟ ୮କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ସବ୍‌ସିଡି ଦିଆଯାଉଛି , ସେମାନେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସ୍କିମ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ ଏଲ୍‌ପିଜି ଗ୍ରାହକ ଅଟନ୍ତି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର କେବଳ ଗରିବ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏଲ୍‌ପିଜି ସବ୍‌ସିଡି ଦେବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ଯାହା ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ।  କରୋନା ସମୟରେ ସରକାର କେବଳ ୮କୋଟି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଲାଭାର୍ଥୀଙ୍କ ଖାତାକୁ ୯,୭୦୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍‌ସଫର କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts