ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଘରୋଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଯୋଜନା କରିପାରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଖୁସି

12/11/2018 at 5:58 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୧୧ : ଆପଣ ଯଦି କୌଣସି ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀରେ ଚାକିରୀ କରୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ରହିଛି | ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘରୋଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିଛନ୍ତି ନୂଆ ଯୋଜନା | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସରକାର ଏହି ବର୍ଷ ଶେଷ ଆଡକୁ ଆନୁତୋଷିକର ସମୟସୀମା କମ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେକୌଣସି କମ୍ପାନୀର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୫ବର୍ଷ ଚାକିରୀର ଆନୁତୋଷିକ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଏବେ ଏହି ସମୟସୀମାକୁ କମ କରି ୩ ବର୍ଷ କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର |
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏଠି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି | ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏଠି ପାଇଁ ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀକୁ ରାୟ ମାଗିଛନ୍ତି | ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପର କଣ ପ୍ରଭାବ ପଡିବା ତାହା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଜାଣିବାକୁ କମ୍ପାନୀକୁ ତାର ରାୟ ମାଗିଛି | ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେଲେ କଣ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ ସେ ନେଇ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କମ୍ପାନୀ ସହ ପରାମର୍ଶ କରୁଛି | ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବୋର୍ଡ ଅଫ ଟ୍ରଷ୍ତିଜଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ରଖାଯିବ ଏବଂ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ |

ଆନୁତୋଷିକ ଗଣନାର ତରିକା ବଦଳାଇବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରାଯାଇପାରେ | ତେବେ ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ଆନୁତୋଷିକର ସମୟସୀମାକୁ ଆହୁରି କମ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି | ଏହାଛଡା ଅନୁବନ୍ଧିତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆନୁତୋଷିକର ସମୟସୀମା କମାଇବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ହୋଉଛି | ସାଧାରଣ ଅନୁବନ୍ଧ ବର୍ଷେ କିମ୍ବା ୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ | ଏହାର ଅବଧି ସମ୍ପୂର୍ଣ ହେବାପରେ ନିଯୁକ୍ତା କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଅବଧି ପୁଣି ବଢେଇଥାନ୍ତି | ଏଭଳି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆନୁତୋଷିକର ଲାଭ ମିଳିବ |
ଅଣୂତୋଷିକ କଣ ? ଏହା ହେଉଛି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମାର ଗୋଟିଏ ଭାଗ ଯେଉଁଟା ନିୟୋକ୍ତା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବର୍ଷ ସାରା କାମ ବଦଳରେ ଦେଇଥାଏ | ତେବେ ଅବସର ଯୋଜନା ଭଳି ଏକ ଲାଭପ୍ରଦ ଯୋଜନା ଯାହାକି କର୍ମଚାରୀ ଚାକିରୀ ଛାଡିବା ପରେ କିମ୍ବା ସାରିବା ପରେ ପାଇଥାଏ |

   Related Posts