Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌, ଘରୁ ଜବତ ହେଲା ନଗଦ ୧୭ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ନକଲି ଲଙ୍କାଗୁଣ୍ଡ କାରଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ମୋହନା : ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ୍, ପୁଣି ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପ୍ରତିକ୍ଷାର ଅନ୍ତ, ଆଜିଠୁ ବିନା କୋଭିଡ଼ ରିପୋର୍ଟରେ କାଳିଆ ଦର୍ଶନ
  • ||
  • ଆମେରିକାର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍
  • ||
  • ଆମେରିକାର ୪୬ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌
  • ||
  • ଆମେରିକାର ଉପ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ କମଳା ହ୍ୟାରିସ୍‌
  • ||
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ମୁଣ୍ଡ ବିହୀନ ମୃତଦେହ, ପୋଲିସ ଆରମ୍ଭ କଲା ଖୋଳତାଡ଼
  • ||

ଘରୋଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ଯୋଜନା କରିପାରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଖୁସି

12/11/2018 at 5:58 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୧୧ : ଆପଣ ଯଦି କୌଣସି ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀରେ ଚାକିରୀ କରୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ରହିଛି | ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘରୋଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିଛନ୍ତି ନୂଆ ଯୋଜନା | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସରକାର ଏହି ବର୍ଷ ଶେଷ ଆଡକୁ ଆନୁତୋଷିକର ସମୟସୀମା କମ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେକୌଣସି କମ୍ପାନୀର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୫ବର୍ଷ ଚାକିରୀର ଆନୁତୋଷିକ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଏବେ ଏହି ସମୟସୀମାକୁ କମ କରି ୩ ବର୍ଷ କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର |
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏଠି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି | ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏଠି ପାଇଁ ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀକୁ ରାୟ ମାଗିଛନ୍ତି | ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପର କଣ ପ୍ରଭାବ ପଡିବା ତାହା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଜାଣିବାକୁ କମ୍ପାନୀକୁ ତାର ରାୟ ମାଗିଛି | ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେଲେ କଣ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ ସେ ନେଇ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କମ୍ପାନୀ ସହ ପରାମର୍ଶ କରୁଛି | ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବୋର୍ଡ ଅଫ ଟ୍ରଷ୍ତିଜଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ରଖାଯିବ ଏବଂ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ |

ଆନୁତୋଷିକ ଗଣନାର ତରିକା ବଦଳାଇବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରାଯାଇପାରେ | ତେବେ ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ଆନୁତୋଷିକର ସମୟସୀମାକୁ ଆହୁରି କମ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି | ଏହାଛଡା ଅନୁବନ୍ଧିତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆନୁତୋଷିକର ସମୟସୀମା କମାଇବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ହୋଉଛି | ସାଧାରଣ ଅନୁବନ୍ଧ ବର୍ଷେ କିମ୍ବା ୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ | ଏହାର ଅବଧି ସମ୍ପୂର୍ଣ ହେବାପରେ ନିଯୁକ୍ତା କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଅବଧି ପୁଣି ବଢେଇଥାନ୍ତି | ଏଭଳି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆନୁତୋଷିକର ଲାଭ ମିଳିବ |
ଅଣୂତୋଷିକ କଣ ? ଏହା ହେଉଛି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମାର ଗୋଟିଏ ଭାଗ ଯେଉଁଟା ନିୟୋକ୍ତା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବର୍ଷ ସାରା କାମ ବଦଳରେ ଦେଇଥାଏ | ତେବେ ଅବସର ଯୋଜନା ଭଳି ଏକ ଲାଭପ୍ରଦ ଯୋଜନା ଯାହାକି କର୍ମଚାରୀ ଚାକିରୀ ଛାଡିବା ପରେ କିମ୍ବା ସାରିବା ପରେ ପାଇଥାଏ |

   Related Posts