Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୭ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୭୨୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପରଲୋକରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ରବି ମିଶ୍ର
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁରରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା , ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପୂର୍ବରୁ ଜୀବନ ହାରିଥିଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୁଳି ମାଡରେ ବେଗୁନିଆପଡା ବ୍ଲକ୍ ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାଘ ଛାଲ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ୨ଦିନରେ ଦୁଇ ଜୀବନ : ଢେଙ୍କାନାଳରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପୁଣି ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କାର୍‌-ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ ଉପରେ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ୧୩ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଧାର୍ମିକସ୍ଥଳ, ହୋଟେଲ, ମଲ୍ ଓ ଅଫିସ୍ ଲାଗି ଜାରି ହେଲା ସରକାରଙ୍କ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି କଟକଣା

12/06/2020 at 6:48 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୬:  ଲକଡାଉନ୍ ୫.୦ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ‘ଅନଲକ୍’ ୧.୦କୁ  ସମ୍ପ୍ରସାରିତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ମନ୍ଦିର, ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳ, ହୋଟେଲ, ମଲ ଓ ଅଫିସ୍ ସ୍ୱଭାବିକ୍ କରିବା ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର କଟକଣା କଡାକଡି କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଅନଲକ୍‌ ୧ରେ ମଠ, ମନ୍ଦିର, ମଲ, ହୋଟେଲ ଓ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଲୋକଙ୍କ ପରିଚାଳନା କିପରି ହେବ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳ ଲାଗି ଗାଇଡ ଲାଇନ ଜାରି କରି ଆମେ ଅନଲକ-୧କୁ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ତେବେ କୋଭିଡ-୧୯ରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ଏଥିରେ କିଛି ଜିନିଷ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ। ଅନ୍ୟ ସାର୍ବଜନିକ ସ୍ଥଳ ଭଳି ଏଠାରେ ଫେସ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର ଜରୁରି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସୋସିଆଲ ଡିଷ୍ଟାନସିଂର କଡାକଡି ପାଳନ ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।ସେହିପରି ପରିସରର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଛେପ ପକାଇବା ଉପରେ କଟକଣା କଡାକଡି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସାବୁନ ଓ ସାନିଟାଇଜରରେ ହାତ ଧୋଇବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ତେବେ ୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି, ୧୦ ବର୍ଷ ବୟସରୁ କମ୍ ବୟସ୍କ ପିଲା, ଗର୍ଭବତୀ, ମଧୁମେହ, ଉଚ୍ଚରକ୍ତଚାପ ଓ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନ ବର୍ଜନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ମଲ, ହୋଟେଲ ଓ ଅଫିସ  ଲାଗି ମଧ୍ୟ ନିୟମ ସମାନ ରହିଛି ତେବେ ସୋସିଆଲ ଡିଷ୍ଟାନସିଂରେ ଜଣକଠାରୁ ଜଣକର ଦୂରତା ଅନୁନ୍ୟ ୬ଫୁଟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ସେହିପରି କୌଣସି କର୍ମଚାରୀ ଅସୁସ୍ଥତା ଅନୁଭବ କରୁଥିଲେ ନିଜ ଆଡୁ ଜଣେଇବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ  ଆପ ଡାଉନଲୋଡ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ବଡ ସଭା ଓ ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

   Related Posts