Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସର ପାର୍ବଣ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌, ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନରେ ରହିବେ ଏତିକି ଲୋକ, ହବିଷ୍ୟାଳୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ମନା
  • ||
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ବଜେଟ୍‌ରେ ସରକାରୀ ସେଲ୍: ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସବୁ ସଂସ୍ଥା ହେବ ବିକ୍ରି ?

1/02/2021 at 5:27 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧।୦୧: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୂତନ ବର୍ଷରେ ୧.୭୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା  ବିନିବେଶରୁ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଏହା ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ତୂଳନାରେ ପ୍ରାୟ ୩୫ ହଜାର କୋଟି କମ ଟଙ୍କା ହେବ। ଗତ ବଜେଟ୍‌ରେ ସରକାର ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୦-୨୧ ପାଇଁ ୨.୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିବେଶ ଜରିଆରେ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ସରକାର ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀରେ ଥିବା ନିଜର ଅଂଶଧନକୁ ବିକ୍ରି କରି ଏହି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଆନସ୍ତୁ ଜାଣିବା ବିନିବେଶରେ କେଉଁ କେଉଁ ସଂସ୍ଥା ସାମିଲ ରହିଛି।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି, ଆଗାମୀ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବିପିସିଏଲ, ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ, କନକୋର ଓ ଏଲଅସିଆଇରେ ବିନିବେଶ ଉପରେ ମୋହର ଲଗାଇ ପାରନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଲଆଇସିର ଆଇପିଓ ଆଗାମୀ  ବର୍ଷ ଆଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଇଡିବିଆଇରେ ବିନିବେଶ କରାଯିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେୟାର ବଜାରରେ ଉତ୍ସାହଜନକ କାରବାର ଦେଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିଛି ସିପିଏସଇର ଅଂଶଧନ ଅଫରଫର ସେଲ୍‌ ଜରିଆରେ ବିକ୍ରି କରି ପାରନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଘରୋଇକରଣ ଚୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ପୂରା ହେବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ଏହି ସଂସ୍ଥାରେ ଥିବା ନିଜର ଅଂଶଧନ ବିକିବେ ସରକାର

ବିପିସିଏଲ

ବିପିସିଏଲରେ ନିଜର ଅଂଶଧନକୁ ବିକ୍ରି କରି ସରକାର ଏଥିରୁ ପ୍ରାୟ ୬୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ସରକାର ଏଥିରେ ଥିବା ନିଜର ୫୨.୯୮ ଅଂଶଧନକୁ ବିକ୍ରି କରିବେ।

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ

ଋଣରେ ବୁଡି ରହିଥିବା ସରକାରୀ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ସରକାର ବିକିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏହାକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ସରକାର ସଫଳ  ହେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ୬୦,୦୭୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ବୋଝଭାର ତଳେ ଦବି ରହିଛି।

ଏଲଆଇସି

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆଗାମୀ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସରକାରୀ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଏଲଆଇସିର ଆଇପିଓ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛନ୍ତି। ଏଲଆଇସିରେ ଥିବା ନିଜର ଅଂଶଧନରୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ବିକିବାକୁ ସରକାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି।

ଆଇଡିବିଆଇ

ସରକାର ଆଇଡିବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ନିଜର ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି। ଆଇଡିବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏଲଆଇସିର ୫୧ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ସରକାରର ୪୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶଧନ ରହିଛି। ଏଲଆଇସି ଆଇଡିବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ନିଜର ଅଂଶଧନ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଅଛନ୍ତି।

   Related Posts