Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କାଦେଲା ଆଉ ଏକ ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||

ରେମଡେସିଭିର ପ୍ରୟୋଗର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ: ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଲିଭର ସମସ୍ୟା ରିପୋର୍ଟ ପରେ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି

4/07/2020 at 5:24 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪।୦୭: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ଉପଶମ ପାଇଁ ରେମଡେସିଭିର ଔଷଧ ସେବନ ପରେ ଯକୃତ ବା ଲିଭର ସମସ୍ୟା ସଂପର୍କିତ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ଏହାର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛନ୍ତି।

ସରକାରର ଉଚ୍ଚ ପଦସ୍ଥ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ରେମେଡିସିଭରର ଉପଯୋଗ ବିଷୟରେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି। ଏହାର ପାର୍ଶ୍ଵ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରହୁଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ମନ୍ତ୍ରିସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଉଠିଥିଲା। ସରକାର ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ ପାଇଛନ୍ତି।  ଯେଉଁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏହି ଔଷଧ ଦିଆଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କଠାରେ ଆଲକାଲିନ ଫସଫେଟ୍‌, ଏସଜିଓଟି ଓ ଏସଜିପିଟିର ମାତ୍ର ଅଚାନକ ବଢୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହା ଲିଭରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ ବୋଲି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାରେ ଆମେ ଆହୁରି ସୂଚନା ଏକତ୍ର କରୁଛୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅତି ସନ୍ତର୍ପଣର ସହ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଉଥିବା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଆମେରିକୀୟ ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀ ଜିଲିଡ୍ ସାଇନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବିକଶିତ ରେମଡେସିଭିରକୁ ଭାରତରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣର ଅନୁମତି କ୍ରମେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ ଦିଆଯିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା। ରେମଡେସିଭିର ସେହି ରୋଗୀଙ୍କୁ ନଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା, ଯାହାଙ୍କଠାରେ ପୂର୍ବରୁ  ଲିଭର ସମସ୍ୟା ରହିଛି।

ଆଲକାଲାଇନ୍‌ ଫସଫେଟ୍ ଏକ ଏଞ୍ଜାଇମ୍‌ ଯାହା ପିତ୍ତ ନଳୀକା, ଅନ୍ତବୁଜୁଳାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଆଲକାଲାଇନ୍‌ ଫସଫେଟ୍‌ର ସ୍ତରକୁ ଲିଭରର ମାର୍କର ରୂପେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ରେମଡେସିଭିର ଏକ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଔଷଧ, ଯାହା ଏବୋଲା ପାଇଁ ବିକଶିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଭଦାୟୀ ବୋଲି ଜଣା ପଡିଥିଲା।

ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲ୍‌ଥ କହିଛି ଯେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ରୋଗୀମାନେ ଯାହାଙ୍କଠାରେ ଫୁସଫୁସ୍‌ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ରିମେଡେସିଭର୍ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ,  ସେମାନେ ସମାନ ରୋଗୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ।

   Related Posts