Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

ଭାରତରେ ନିବେଶ ପାଇଁ ଚୀନ, ପାକିସ୍ତାନର ଚାଲବାଜି ଚଳିବ ନାହିଁ

18/04/2020 at 5:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮।୦୪: କରୋନା ମହାମାରୀ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅବସରବାଦୀ ଅଧିଗ୍ରହଣ ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନର ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ(FDI) ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ଏହାରି ଆଧାରରେ ଯେଉଁ ଦେଶର ସୀମା ଭାରତ ସହିତ ଲାଗି ରହିଛି, ସେଠାକାର ନିବେଶକ ସରକାରୀ ଆଦେଶ ବିନା ଏଠାରେ ନିବେଶ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଅର୍ଥାତ ଚୀନ, ବାଂଲାଦେଶ ଓ ପାକିସ୍ତାନର ନିବେଶକ କିମ୍ବା କମ୍ପାନୀକୁ ଭାରତରେ ନିବେଶ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ। ଏହାର ସୂଚନା DPIT ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିର ପ୍ରଭାବ ସଂପ୍ରତି ଚୀନ ନିବେଶକଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବ। ସଂପ୍ରତି କେବଳ ବାଂଲାଦେଶ ଓ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଆସୁଥିବା ଏଫଡିଆଇ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି ଦରକାର ହେଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏଫଡିଆଇର ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରଭାବ ଚୀନ ନିବେଶକଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ଦିନରେ ଚାଇନିଜ୍ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ HDFCର କୋଟି କୋଟି ଅଂଶ ଧନ କ୍ରୟ କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ଏହାର ଭାଗିଦାରୀ କମ୍ପାନୀରେ ୧ ପ୍ରତିଶତ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ଏମିତି ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ଯେ, ଚୀନ ପୂରା ଦୁନିଆରେ ନିଜର ନିବେଶକୁ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି। କରୋନା କାରଣରୁ ପୂରା ଦୁନିଆର ଘରୋଇ ପୁଞ୍ଜି ବଜାର ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାକୁ ଚାଲି ଆସିଛି ଏବଂ ଅଂଶଧନର ଚାହିଦାରେ ବହୁତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଚୀନ ଏହି ସମୟକୁ ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ଭାବି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ନିବେଶ କରୁଛି।

DPITର ପ୍ରେସ୍ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି କୌଣସି ଦେଶର ସୀମା ଭାରତ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ ରହିଛି ତେବେ ସେଠାକାର ଯେ କୌଣସି ନିବେଶକ ସେ କମ୍ପାନୀ ହେଉ କି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ହେଉ ସେମାନେ କେବଳ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତିରେ ହିଁ ଭାରତରେ ନିବେଶ କରି ପାରିବେ। ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ମହାକାଶ, ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ ନାହିଁ।

   Related Posts