Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

ତେଲ ଚିନ୍ତା ବଢିଲା : ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ସରକାର ଓ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ବଜେଟ୍ କୁ କରିବ ପ୍ରଭାବିତ : ୫ ଟଙ୍କା ଯାଏ ରିହାତି ଦେଇପାରନ୍ତି ସରକାର

8/01/2021 at 1:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୮।୧: ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘରୋଇ ବଜାର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି । ଶୁକ୍ରବାର ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ। ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ । ଗୁରୁବାର ଦିନ ୨୩ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଲିଟର ପିଛା ୮୪.୨୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିଲା ।

ଶକ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୫୮ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ । ଯଦି ଏହା ଘଟେ ତେବେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ୫-୬ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ । ତେବେ ରେକର୍ଡସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଥିବା ପେଟ୍ରୋଲ ମୂଲ୍ୟ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ । ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି । ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ହ୍ରାସ କରି ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଆସ୍ବସ୍ତି ଦିଆଯାଇପାରିବ । ଯଦି ଏହା ହୁଏ ତେବେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୫ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ ।

କରୋନା ଫଳରେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୁନଃଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ଆରବିଆଇ ମୁଦ୍ରା ସମୀକ୍ଷାରେ ଏକ ନମନୀୟ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ରେପୋ ରେଟ୍ ରେ ହ୍ରାସ ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଫଳରେ ଋଣ ନେବା ଶସ୍ତା ହୋଇଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତେଲ ନିଆଁ ଆରବିଆଇର ଗଣିତକୁ ବିଗାଡି ପାରେ । ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମହଙ୍ଗା ହେବାରୁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ଯାହା ଆରବିଆଇ ରାଜ୍ୟପାଳ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଆହ୍ବାନ ହେବ। ଏହି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଚାହିଦା ବଢାଇବାକୁ ଆରବିଆଇକୁ ଏକ ନୂତନ ଢଙ୍ଗରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଇନ୍ଧନ ମହଙ୍ଗା ହେବା ଦ୍ବାରା ମୂଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବଢିବ । ଜିଜେଲ ମହଙ୍ଗା ହେବା ଦ୍ବାରା ମାଲ୍ ପରିବହନ ଭଡା ବଢିବ । ଏହାଦ୍ବାରା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କଠୁ ନେଇ ଉଦ୍ୟୋଗଜଗତର ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢିବ ।, କରୋନା ଦ୍ବାରା ଆୟ ହ୍ରାସ ମଧ୍ୟରେ ସହିତ ଉଚ୍ଚ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବଜାର ଚାହିଦା ବଢାଇବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେବ ଯାହା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ମନ୍ଥର କରିବ |

   Related Posts