Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୮ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ ଉପରେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ପାରିତ କଲା ୟୁପି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌, ଧୋକା-ଧମକ ଦେଇ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଇଲେ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌
  • ||
  • ଅତ୍ୟଧିକ କାମର ବୋଝ ସହିନପାରି ଆଖି ବୁଜିଲେ ବାପା: ଉପର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ, କହିଲେ…
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||
  • ୨ ବାରହା ଶିକାରୀ ଗରିଫ: ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା ବେଳେ ମାଡି ବସିଲେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କରୋନାରେ ଜୀବନ ହାରିଥିବା ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଲା ଠିକାଦାର ସଂଘ
  • ||
  • ୧୦ ଡଲାରରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳିବ ଋଷ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ Sputnik V, ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଡେଲିଭରି
  • ||
  • ହାଇଓ୍ବା ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା ବେଳେ ପଛରୁ ମାଡିଗଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁରୀ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଲୁଟ୍ : ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଲଗାଇ ଡକାୟତି କରାଇଥିଲା IIFL କର୍ମଚାରୀ ଲାଲା ଅମ୍ରିତ ରାୟ
  • ||

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ନିମନ୍ତେ ୩ ରାଜଧାନୀ, ୫ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଗି ଜଗନମୋହନଙ୍କ ବିଧେୟକକୁ ମିଳିଲା ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରି

31/07/2020 at 9:52 PM

ଅମରାବାତୀ ୩୧।୭: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ଏବଂ ଇକ୍ଲୁସିଭ ବିଲ୍-୨୦୨୦କୁ ଶୁକ୍ରବାର ରାଜ୍ୟପାଳ ବିଶ୍ୱଭୂଷଣ ହରିଚନ୍ଦନଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିଛି। ଫଳରେ ଦେଶରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏପରି ଏକମାତ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଯାହାର ଗୋଟିଏ କି ୨ଟି ନୁହେଁ ଏକକାଳୀନ ୩ଟି ରାଜଧାନୀ ରହିବ। ସେହିପରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧୀନରେ ୫ ଜଣ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟକରିବେ।

ବିଧେୟକକୁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବାମାତ୍ରେ ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ବିଭାଗ ଅଧିନିୟମକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ନିମନ୍ତେ ତୁରନ୍ତ ଗେଜେଟ୍ ଅଧିସୂଚନା ଜାରି କରିଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ରାଜ୍ୟ ନିମନ୍ତେ ୩ଟି ରାଜଧାନୀ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ଜଗନମୋହନ ସରକାରଙ୍କୁ ଏ ନେଇଥିବା ଆଇନଗତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦୂର କରିବାକୁ ହେବ। ରାଜଧାନୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉଚ୍ଚନ୍ୟାୟାଳୟରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି।

ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟ ନିମନ୍ତେ ୩ ରାଜଧାନୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଆଉ କିଛି ସମୟ ଲାଗିପାରେ। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ବ୍ୟସ୍ତ ନାହୁ୍ଁ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଜଗନ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଦୁଇ ବିଧେୟକ ଦୁଇଥର ବିଧାନସଭାରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି। ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦ରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟଟି  ଜୁନ ୧୬ରେ ଗୃହୀତ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ବିଧେୟକକୁ ବିଧାନପରିଷଦର ଅନମୋଦନ ମିଳିନଥିବାରୁ ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା।

ବିଧେୟକ ନେଇ ବ୍ୟାପକ ଆଇନ ପରାମର୍ଶ ପରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ବିଧେୟକ ଦୁଇଟିକୁ ମଞ୍ଜୁରି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ୫ ଜଣ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରହିପାରିବେ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ସର୍ବାଧିକ ୨ଜଣ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇପାରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏକ୍ଷେତ୍ରରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ହେବ।  

   Related Posts