Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଜାରି, ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ନୂଆ ନିୟମ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ସରକାର- ଗାଁରେ କୋଠା କଲେ ନେବାକୁ ହେବ ମଞ୍ଜୁରୀ

12/11/2019 at 5:26 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୨।୧୧ – ଗାଁରେ କୋଠା କଲେ ନେବାକୁ ହେବ ମଞ୍ଜୁରୀ  । ଏଭଳି ନୂଆ ନିୟମ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ସରକାର । ୫ ଶହ ବର୍ଗ ମିଟର କିମ୍ବା ୩ ମହଲା କୋଠା କଲେ ସରକାରୀ ଅପ୍ରୁଭାଲ୍‌ ନେବାକୁ ପଡିବ । ଯାହାକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ କିନ୍ତୁ ନା ଖୁସ୍‌   

ଗାଁରେ ବି ୩ ମହଲା କୋଠାକଲେ ଏଣିକି ଦରକାର ଆପ୍ରୁଭାଲ । କେବଳ ସହର ତଳି ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଗାଁ ନୁହେଁ, ସୂଦୁର ପୂରପଲ୍ଲିରେ ବି ଭଲ ଘରଖଣ୍ଡେ କଲେ ଜିଲ୍ଲା ଟାଉନ ପ୍ଲାନିଙ୍ଗ ଅଫିସରୁ ଆପ୍ରୁଭାଲ ଆଣିବାକୁ ପଡିବ । ଯେମିତି ସହରରେ ଘର କଲାବେଳେ ନେବାକୁ ହେଉଛି । ନହେଲେ ନିୟମ ଖିଲାପକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ଯେମିତି ସହରରେ ହେଉଛି । ସହର ତଳି ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଗାଁ ଓ ପଞ୍ଚାୟତମାନଙ୍କରେ ଏକର ଏକର ଜମିକିଣି ବିଲଡର ମାନେ ଯେଭଳି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ, ଗ୍ରୁପ ହାଉସିଂ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ, ସପିଙ୍ଗ ମଲ ଆଦି ଖୋଲିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଆଗକୁ ବହୁ ସମସ୍ୟା ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ସରକାରଙ୍କ ମତ । ମନଇଛା ଏଭଳି ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ରେକ ଦେବାକୁ ସରକାର ନୂଆ ନିୟମ ଆଣିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ନୂଆ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଗାଁରେ ୫୦୦ ବର୍ଗ ମିଟରର କିମ୍ବା ୩ ମହଲା କୋଠା କଲେ ସରକାରୀ ଆପ୍ରୁଭାଲ ଦରକାର । ସହରକୁ ବାଦ୍ ଦେଲେ ଆଗରୁ ଗାଁରେ ବଡ ଘର କଲେ କୌଣସି ନିୟମ ଲାଗୁ ହେଉନଥିଲା । ଏଣିକି ଗାଁରେ ବଡ ଘର , ସପିଂ ମଲ ଆଦି ନିର୍ମାଣକଲେ ଏଥିପାଇଁ ବ୍ଲକ ଅଫିସରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ବ୍ଲକରୁ ଆବେଦନ ଯିବ ଜିଲ୍ଲା ଟାଉନ ପ୍ଲାନିଂ ଅଫିସକୁ । ସେଠୁ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇ ଆସିବା ପରେ ବ୍ଲକ ଅଫିସ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଘର, ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ, ସପିଂ ମଲ ଆଦି ତିଆରି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ । ନିୟମ ଉଲ୍ଲଘନ କଲେ ଯେଉଁ ଫାଇନ ଆଦାୟ ହେବ ସେଥିରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂପୃକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ଫଣ୍ଡରେ ରହିବ । ଏଭଳି ଆଇନକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ନାଖୁସ୍ ।

ଏହି ନୂଆ ନିୟମରେ ସରକାରଙ୍କୁ ତ ରାଜସ୍ବ ମିଳିଯିବ । କିନ୍ତୁ ଆଦାୟ ଅର୍ଥରେ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ଲାନିଙ୍ଗ ହୋଇ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ବିକାଶରେ ଲାଗିବ କି ନାହିଁ ତାଉପରେ କିଛି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହିଁ ।….

   Related Posts