Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହାତ ଛାଡିଲେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝି, କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ଦେଲେ ଇସ୍ତଫା
  • ||
  • ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ୨ ମୃତ ଓ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ : କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଶିଶୁଙ୍କୁ ଟିକା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ, ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେବ କେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଗସ୍ତ, ବିଏସକେଓ୍ୱାଇ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନର କରିବେ ଶୁଭାରମ୍ଭ
  • ||
  • ୨୬ ଯାଏଁ ଶୁଖିଲା ପାଗ : ଧିରେଧିରେ କମିବ ରାତି ତାପମାତ୍ରା, ସକାଳେ କୁହୁଡି
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ଭୋର୍‌ରେ ଡେମୋ ଦେଖାଇଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||

ବିବାହ କଲେ ସରକାର ଦେବେ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, କିନ୍ତୁ ମାନିବାକୁ ପଡିବ ଏହି ସର୍ତ୍ତ

22/09/2020 at 5:10 PM

ଟୋକିଓ, ୨୨ ।୦୯: ଏପରି ଏକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ବିବାହ କଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ସରକାର ୪ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବେ ।  ବୈବାହିକ ଜୀବନକୁ ସୂଚାର ରୂପେ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏହି ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଏହି ଦେଶର ସରକାର ନିକଟରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଏପରିକି ବିବାହ ପାଇଁ ନୂଆ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଦେଶ ହେଉଛି ଜାପାନ । ଏଠାକର ସରକାର ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେବେ ଯେଉଁମାନେ ଅର୍ଥାଭାବ ତଥା ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ପାଇଁ ବିବାହ କରିପାରୁ ନଥିବେ । ଯାହା ଚିନ୍ତାଜନକ । ତେଣୁ ନବ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ୪ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିବ । ଏଥିପାଇଁ ଜାପାନର ନବବିବାହିତ ସହାୟତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ପଡିବ । ତେବେ ଏହି ଯୋଜନା ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଜାପାନରେ ଲୋକମାନେ ବିଳମ୍ବରେ ବିବାହ କରିଥାନ୍ତି । ଏପରିକି ଆଉ କିଛି ଆଦୌ ବିବାହ କରିନଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ଦେଶର ଜନ୍ମହାର ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି ।ଏହାକୁ ସୁଧୁରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନା ଆଣିଛନ୍ତି । ଜାପାନ ସରକାରର ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସୂତ୍ରାନୁସାରେ, ସରକାର ଦେଶରେ ବିବାହ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହି ଯୋଜନା ଚାଲିବ । ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ନବ ବିବାହିତଙ୍କୁ ଏହି ସୁବିଧା ମିଳିବ ।

ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଉଭୟ ପତ୍ନୀ ଓ ପତିଙ୍କ ବୟସ ୪୦ରୁ କମ୍ ହୋଇଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହାସହ ମୋଟ୍ ଆୟ ୩୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ସେହିପରି ୩୫ ବର୍ଷୀୟ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ପାଇଁ ନିୟମ ଅଲଗା ଅଟେ । ସେମାନଙ୍କ ଆୟ ୩୩ ଲକ୍ଷ ହେଲେ ସରକାର ୨.୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜାପାନରେ ଗତ ବର୍ଷ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଜ ଜୀବନକାଳରେ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବା ଶିଶୁ ସଂଖ୍ୟା ୧.୩୬ ଥିଲା । ଯାହା ରେକର୍ଡ ଅନୁସାରେ କମ୍ ।

ନ୍ୟାଶନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ ପପୁଲେସନ ଆଣ୍ଡ ସୋସାଇଟିର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୨୦୧୫ରେ ୧୯.୧ ପୁରୁଷ ଓ ୧୭.୮ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ବିବାହ କରିନଥିଲେ ।

   Related Posts