Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲାଣି କରୋନାର ୨ୟ ଲହର : ଆଜି PM-CM ଆଲୋଚନା, କୋଭିଡ -19 ର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଟିକା ବିତରଣ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||

ଅତିଶୀଘ୍ର ଆଉ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିବେ ସରକାର, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁମାନେ ପାଇବେ ଲାଭ ?

9/04/2020 at 3:28 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୯|୦୪:  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅତିଶୀଘ୍ର ଆଉ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ୟାକେଜ ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ୧.୭୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଭଳି ହେବ । ଶିଳ୍ପଜଗତ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ୟାକେଜ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ହେବ । ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀ, ଉଦ୍ୟୋଗକୁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଗୁରୁବାର ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି । ଗତ ମାସରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଜନତା, ଶ୍ରମିକ, ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ଏହାକୁ ନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବଜେଟରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୭୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଜିଡିପିକୁ ୦.୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରି ରାଜକୋଷୀୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନର ଘୋଷଣା ୦.୩୫ ପ୍ରତିଶତ କରିବ । ରାଜକୋଷୀୟ କ୍ଷତିର ଚିନ୍ତା ଓ ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତି ଅଧିକ ରହିଛି । ଏହା ଉପରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି । କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସମସ୍ତ ବକେୟା ଋଣରେ ବାର୍ଷିକ ୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରାଗଲେ ଜିଡିପି ମାତ୍ରା ୦.୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇବ । ଏହାସହ ହୋମଲୋନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସୁଦ୍ଧ ହାର ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ ଆବଶ୍ୟକ । ଏନେଇ ଅତିଶୀଘ୍ର ସରକାର ଘୋଷଣା କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଜିଡିପିକୁ ୪.୮ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ରଖିବା ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି ।

କିଛି ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆରବିଆଇ ଜୁନରୁ ଅକ୍ଟୋବର ମଧ୍ୟରେ ସୁଧା ହାର ୦.୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିପାରେ । ପୂର୍ବମାସରେ ଏହାକୁ ୦.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା । ଫ ଳରେ ଜିଡିପି ଜୁନ ତ୍ରୟମାସରେ ୨.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସିପାରେ ।

   Related Posts