Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଏକ ଇନିଂସ୍‌ ଓ ୨୫ ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ଅହମଦାବାଦ ଟେଷ୍ଟ ଜିତିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ଭାରତ ୩-୧ରେ ସିରିଜ୍‌ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ବିଜେଡିର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଦଳକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କଲେ ହେବିଓ୍ବେଟ୍ ନେତା ପ୍ରତାପ ଧଳ
  • ||
  • ମାଥିଲି : କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମା’ ଓ ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀର ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଗୋଡେଇ ଗୋଡେଇ ହାଣିଲେ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଧରିଛି ପୋଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲେ, ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ ପାଇଁ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ନାଳରେ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସୋର : କେନାଲରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବକ, ୩ଦିନ ପରେ ଗୁଜୁରାଟରୁ ଫେରିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ପୀଠରେ ରାତି ୧୦ଟାରେ ଉଠିବ ମହାଦୀପ, ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ପାଳନ ହେବ କୋଭିଡ୍ କଟକଣା
  • ||

୮ରୁ ମୋଦି ସରକାର ବିକିବେ ସୁନା : ମାତ୍ର ୫ଦିନ ରହିବ ଏହି ଦାମ୍‌, ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ ସୁଯୋଗ…

6/06/2020 at 9:35 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬।୦୬: ଜୁନ୍‌ ୮ରୁ ସପିଙ୍ଗ ମଲ୍‌, ରେଷ୍ଟ୍ରୁରାଣ୍ଟ, ହୋଟେଲ୍‌ ଓ ଅଫିସ ଖୋଲିବ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ଦେଶରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଏବେ ଅନ୍‌ଲକ୍‌ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଯଦି ଆପଣମାନେ କମ୍‌ ଓ ଶସ୍ତା ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପାଇଁ ସୁନାରେ ନିବେଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଛନ୍ତି । ତେବେ ମୋଦି ସରକାର ୮ଜୁନ୍‌ରୁ ଏହି ସୁଯୋଗ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି । ୪,୬୭୭ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଗ୍ରାମର ରେଟ୍‌ ହିସାବରେ ମୋଦି ସରକାର ସୋବରନ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡର ତୃତୀୟ କିସ୍ତି ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଯାହା ୮ଜୁନ୍‌ରୁ ୧୨ଜୁନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସ୍କିମ୍‌ରେ ନିବେଶ କରିପାରିବେ । ଏହାର କିସ୍ତି ୧୬ଜୁନ୍‌ ଠାରୁ ଜାରି ହେବ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅପ୍ରେଲ ଓ ମଇ ମାସରେ ରେକର୍ଡ ନିବେଶ ହୋଇଥିଲା । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର ବୟାନ ଜାରି କରି ଏହି ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।     

ସୋବରନ ଗୋଲ୍ଡ ସ୍କିମ୍‌ କିଣିବା ପାଇଁ ନିୟମ-

ସୋବରନ ଗୋଲ୍ଡ ସ୍କିମ୍‌ରେ ନିବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛୁକ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ବିତ୍ତିୟ ବର୍ଷରେ ଅଧିକତମ ୫୦୦ଗ୍ରାମ ସୁନାର ବଣ୍ଡ କିଣିପାରିବେ । ନ୍ୟୁନତମ ନିବେଶ ଏକ ଗ୍ରାମ ହେବା ଜରୁରୀ । ଏହି ସ୍କିମ୍‌ରେ ନିବେଶ କରିବା ପରେ ଆପଣ ଟ୍ୟାକ୍ସରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇପାରିବେ । ବଣ୍ଡର ଟ୍ରଷ୍ଟି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ, HUF,ଟ୍ରଷ୍ଟ, ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଧର୍ମ ସଂସ୍ଥାକୁ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ ଲଗାଯିବ । ସେହିପରି ଗ୍ରାହକମାନେ ଅଧିକତମ ସୀମା ୪କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତି , HUF ପାଇଁ ୪କିଲୋଗ୍ରାମ ଓ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପାଇଁ ୨୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ପ୍ରତି ବିତ୍ତିୟ ବର୍ଷ ସମାନ ରହିବ ।

ସେହିପରି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ କିଣିବା ପାଇଁ ଏହା ଉପରେ ୫୦ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ ମାନେ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ୧୦ଗ୍ରାମ ପିଛା ରିହାତି ମିଳିବ । ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ (ଛୋଟ ଫାଇନାନ୍ସ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ବାଦ ଦେଇ), ଷ୍ଟକ୍ ହୋଲ୍ଡିଂ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (SHCIL), ନିଯୁକ୍ତ ଡାକଘର ଏବଂ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ (NSE ଏବଂ BSE) ମାଧ୍ୟମରେ SGB ବିକ୍ରି ହେବ ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଯେ ଏହି ବଣ୍ଡଗୁଡିକର ଅବଧି ୮ବର୍ଷ ଏବଂ ଅକାଳ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କେବଳ ୫ ବର୍ଷ ପରେ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହାର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ନିବେଶକ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଲାଭ ପାଇଥାଏ । ଏଥିସହ, ସେମାନେ ବିନିଯୋଗ ରାଶି ଉପରେ ୨.୫% ସୁନିଶ୍ଚିତ ସୁଧ ପାଇଥାନ୍ତି ।

ତୃତୀୟ ସିରିଜ୍: ସଦସ୍ୟତା ଜୁନ୍ ୮ ରୁ ୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଆଯାଇପାରିବ । ଏହାର କିସ୍ତି ୧୬ ଜୁନ୍‌ରୁ ଜାରି କରାଯିବ ।

ଚତୁର୍ଥ ସିରିଜ୍: ସଦସ୍ୟତା ଜୁଲାଇ ୬ ରୁ ଜୁଲାଇ ୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଆଯାଇପାରିବ । ଏହାର କିସ୍ତି ୧୪ ଜୁଲାଇରୁ ଜାରି କରାଯିବ ।

ପଞ୍ଚମ ସିରିଜ୍: ସଦସ୍ୟତା ଅଗଷ୍ଟ ୩ ରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଆଯାଇପାରିବ । ଏହାର କିସ୍ତି 11 ଅଗଷ୍ଟରେ ଜାରି କରାଯିବ ।

ଷଷ୍ଠ ସିରିଜ୍: ସଦସ୍ୟତା ୩୧ ଅଗଷ୍ଟରୁ ୪ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଆଯାଇପାରିବ । ଏହାର କିସ୍ତି ୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଜାରି କରାଯିବ ।

ପ୍ରଥମ ସିରିଜରେ ୮୨୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିବେଶ

ପ୍ରଥମ ସିରିଜ୍ ୨୦ ଏପ୍ରିଲ୍ ରୁ ୨୪ ଏପ୍ରିଲ୍ ମଧ୍ୟରେ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ୨୮ ଏପ୍ରିଲରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ।​ ଏପ୍ରିଲ୍ ସିରିଜ୍ ସୁନା ବଣ୍ଡକୁ ନେଇ ନିବେଶକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର କ୍ରେଜ୍ ଦେଖାଦେଇଥିଲା  । ଆରବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏପ୍ରିଲ୍ ସିରିଜ୍‌ରେ ୧୭.୭୩ ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟ୍ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୮୨୨ ନିୟୁତ ସଦସ୍ୟତା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୬ ଠାରୁ ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବାଧିକ ସଦସ୍ୟତା । ଏପ୍ରିଲ୍ କ୍ରମରେ, ସୁନା ବଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମରେ ୪,୬୩୯ରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା ।

ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତିରେ ୨୫ ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟ୍ ସୁନା ବିକ୍ରି ହୋଇଛି

ମେ ମାସରେ ସୁନା ବଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ୨୫ ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟ୍ ବିକ୍ରି କରି ସରକାର ୧,୧୬୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ,  ଏହି ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ସର୍ବବୃହତ ଅଟେ । ମେ ୧୧ ରୁ ୧୫ ମଧ୍ୟରେ ସବସ୍କ୍ରିପସନରେ ଗୋଟିଏ ୟୁନିଟ୍ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୪,୫୯୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୬ ରେ ମେ ’ପୂର୍ବରୁ ସୁନା ବଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ବାଧିକ ରୋଜଗାର କରାଯାଇଥିଲା ।  ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୬ରେ ୧,୦୮୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସବସ୍କ୍ରିପସନ୍ ଥିଲା ଏବଂ ମୋଟ ୩୫.୯୮ ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟ୍ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts