Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||
  • କଟକ : ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆସି କଟକ ଷ୍ଟେସନରେ ଯବାନ ନିଖୋଜ, ସ୍ବିଚ୍ ଅଫ୍ ଆସୁଛି ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଝାରସୁଗୁଡା କୋଲାବିରା ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ଘର ପାଚେରୀ
  • ||

ସରକାରଙ୍କ ମାଳ ମାଳ ଯୋଜନା ହେଲେ ପେଟ ଚାଖଣ୍ଡକ ପାଇଁ ବିଡ଼ି ବାନ୍ଧୁଛନ୍ତି ମହିଳା

24/12/2019 at 6:39 PM

 ମାଲକାନାଗିରି୨୩/୧୨: ମହିଳାଙ୍କୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କର ଅନେକ ଯେ।ଜନା । ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗେ।ଷ୍ଠୀ କରି ମହିଳାମାନେ ରେ।ଜଗାରକ୍ଷମ ହେ।ଇପାରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମାଲକାନାଗିରି ଭଳି ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ସେସବୁ ଯେ।ଜନା ଅପହଞ୍ଚ । ତେଣୁ ପେଟପାଟଣା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହେ।ଇ ବିଡି ବାନ୍ଧୁଛନ୍ତି ମହିଳା । ଆଉ ପାରିଶ୍ରମିକ ଭାବେ ମିଳୁଛି ଦିନକୁ ମାତ୍ର ଶହେ ଟଙ୍କା ।

ଦିନ ଯାକ ହାଡଭଙ୍ଗା ଖଟଣି । ଦିନ ରାତି ଏକ କରି ବିଡି ବାନ୍ଧୁଛନ୍ତି ମହିଳା । ଆଉ ପାରିଶ୍ରମିକ ବାବଦକୁ ମିଳୁଛି ମାତ୍ର ଶହେ ଟଙ୍କା । ଯାହା ଆଜି କାଲିର ସମୟକୁ କିଛି ନୁହେଁ । ସରକାରୀ ଯେ।ଜନା ସତେ ଯେପରି ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୂଲ୍ୟହୀନ ।ଆମେ କହୁଛୁ ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ । ଘରର ଭେଣ୍ଡିଆ ପିଲାମାନେ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ବିଦେଶ ଯାଉଛନ୍ତି ।ଏପଟେ ରେ।ଜଗାର ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନଥିବାରୁ ବାଧ୍ୟ ହେ।ଇ ବିଡି ବାନ୍ଧୁଛନ୍ତି ମହିଳାମାନେ । ଏମାନଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ଉଠାଇ କମ୍ ଅର୍ଥରେ କାମ ହାସଲ କରୁଛନ୍ତି ବିଡି କମ୍ପାନୀ । ଦିନକୁ ମାତ୍ର ଶହେ ଟଙ୍କା ଦେଇ ହଜାରେ ବିଡି ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି । ଜଙ୍ଗଲରୁ କେନ୍ଦୁ ପତ୍ର ସଂଗ୍ରହ, ଏହାକୁ ଶୁଖାଇବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଡି ବନ୍ଧାଯାଏ ସବୁ କିଛି କରୁଛନ୍ତି ଏହି ମହିଳାମାନେ ।

ଅସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ବିଡି ବାନ୍ଧୁଛନ୍ତି ମହିଳାମାନେ । ଗର୍ଭବତୀ, ଛେ।ଟ ଛୁଆଙ୍କୁ ବି କାମରେ ଲଗାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଏଥିପ୍ରତି ନା ବିଡି କମ୍ପାନୀ ନା ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଦରଦ ଅଛି । ସେପେଟ ବିଡି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଲାଗି ସରକାରଙ୍କ ୪ ଟି ଯୋଜନା ରହିଛି ସେମାନଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା, ସେମାନଙ୍କ ପିଲା ଛୁଆଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବା, ଘର ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଓ ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବତ ଯୁବତୀ ମାନଙ୍କୁ ଚାକିରି ପ୍ରଦାନ କରିବା ନିୟମ ରହିଛି । ହେଲେ ଏସବୁ ଭିତରୁ କୌଣସି ଗେ।ଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନଥିବା ବେଳେ ବିଡି ଶ୍ରମିକ ମାନେ ଟିବି ଓ କ୍ୟାନସର ପରି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ଜିଲ୍ଲାରେ ୯୩୮୪ ଜଣ ବିଡି ଶ୍ରମିକ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିନା ପଞ୍ଜିକୃତରେ ବିଡି ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ୨୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଶ୍ରମିକ

   Related Posts