Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

କରୋନା କ୍ରାଇସିସ୍‌ ପାଇଁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ଆଉ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍

23/06/2020 at 3:35 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩।୦୬: ସାରାଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀରେ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଓ ସଟ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପରି କଠୋର ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ଏବେ ସରକାର ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ହଟାଇ ଅନ୍‌ଲକ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ଓ ଅନ୍ୟାନ ବ୍ୟବସାୟୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକ ଧୀରେ ଧୀରେ ଖୋଲିବାର ଲାଗିଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଧୀରେ ଧୀରେ ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତିକୁ ଫେରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଦେଶରେ କରୋନା ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ୨ ଥର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପୂର୍ବ ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ଫେରିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।  ତେବେ ଆସନ୍ତା କିଛି ଦିନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆଉ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି ଫିଚ୍ ରେଟିଂ ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥା କହିଛି ।

ଫିଚ୍ ରେଟିଂ କହିଛି ଯେ, ଆସନ୍ତା କିଛି ଦନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ନିଜର ଜିଡିପିର ପ୍ରାୟ ଏକ ପ୍ରତିଶତର ଏକ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିପାରେ । ଫିଚ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ -୧୯ରେ  ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ।  ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି । ଯଦି ଭାରତ ଏହି ସମୟରେ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରୁନାହିଁ , ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦେଶରେ ଅର୍ଥିନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାରେ ଅବନତୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ ।

ଏହିସବୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ଆଉ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।  କୋଭିଡ୍‌-୧୯ରେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ସ୍ଥିତି ଲାଗିରହିଛି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ସରକାର । କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଜାରି ରହିଛି। ଏଥିରେ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସଜାଡିବା ଲାଗି ଆଉ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି । ଏହାପୂର୍ବର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨ଟି ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts