Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

କରୋନା କ୍ରାଇସିସ୍‌ ପାଇଁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ଆଉ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍

23/06/2020 at 3:35 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩।୦୬: ସାରାଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀରେ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଓ ସଟ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପରି କଠୋର ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ଏବେ ସରକାର ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ହଟାଇ ଅନ୍‌ଲକ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ଓ ଅନ୍ୟାନ ବ୍ୟବସାୟୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକ ଧୀରେ ଧୀରେ ଖୋଲିବାର ଲାଗିଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଧୀରେ ଧୀରେ ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତିକୁ ଫେରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଦେଶରେ କରୋନା ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ୨ ଥର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପୂର୍ବ ଟ୍ରାକ୍‌କୁ ଫେରିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।  ତେବେ ଆସନ୍ତା କିଛି ଦିନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆଉ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି ଫିଚ୍ ରେଟିଂ ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥା କହିଛି ।

ଫିଚ୍ ରେଟିଂ କହିଛି ଯେ, ଆସନ୍ତା କିଛି ଦନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ନିଜର ଜିଡିପିର ପ୍ରାୟ ଏକ ପ୍ରତିଶତର ଏକ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିପାରେ । ଫିଚ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ -୧୯ରେ  ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ।  ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି । ଯଦି ଭାରତ ଏହି ସମୟରେ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରୁନାହିଁ , ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦେଶରେ ଅର୍ଥିନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାରେ ଅବନତୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ ।

ଏହିସବୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ଆଉ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।  କୋଭିଡ୍‌-୧୯ରେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ସ୍ଥିତି ଲାଗିରହିଛି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ସରକାର । କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ମହାମାରୀକୁ ନେଇ ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଜାରି ରହିଛି। ଏଥିରେ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସଜାଡିବା ଲାଗି ଆଉ ଏକ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି । ଏହାପୂର୍ବର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨ଟି ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts