Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ରାଜ୍ୟର ଜିଏସଟି ବକେୟା ଜାରି କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ପ୍ରଦାନ କଲେ ୩୬୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା

4/06/2020 at 10:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୪|୦୬:  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଜିଏସଟି ଭାଗ ବାବଦରେ ୩୬,୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ରାଶି ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯, ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ ଓ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୦୨୦ ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ବକେୟା ବାବଦରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଥିଲେ । କିଛି ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲେ ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସେହି ସମୟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ ଲଢୁଛନ୍ତି ଓ ରାଜ୍ୟକୁ ଅର୍ଥର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।  ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୯ ଅବଦ୍ଧି ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମୋଟ ଜିଏସଟି ଅନୁଦାନ ୧,୧୫,୦୯୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜାରି କରିସାରିଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟକୁ ଜିଏସଟି ଭାଗ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ମଦ ଓ ଇନ୍ଧନ ଉପରେ ଟିକସ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ । ଏହାର ଆରମ୍ଭ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆପ୍ ସରକାର କରିଥିଲା । ସେ ମଦରେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ଟିକସ୍ ଲଗାଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ମଧ୍ୟ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ଟିକସ୍ ଲଗାଇଥିଲେ ।  

   Related Posts