Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

‘କେବଳ ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତି ନାହିଁ’, ଧୋନୀଙ୍କ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜୟୀ ଛକାକୁ ନେଇ ଏମିତି କାହିଁକି କହିଲେ ଗମ୍ଭୀର ?

2/04/2020 at 5:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୨|୦୪:   ଭାରତୀୟ ଦଳ ଆଜିର ଦିନରେ ଇତିହାସ ରଚିବା ସହ ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟରେ ନିଜର ଦବଦବା ଜାହିର କରିଥିଲା । ଦଳ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କ ନେତୃୃତ୍ୱରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଥିଲା ।୧୯୮୩ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଥିବା ଭାରତ ଦୀର୍ଘ ୨୮ ବର୍ଷ ପରେ ଧୋନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପୁନର୍ବାର ବିଶ୍ୱବିଜେତା ହୋଇ ଇତିହାସ ରଚିଥିଲା । ଏହାସହ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ପରେ ତୃତୀୟ ଦଳ ଭାବେ ସର୍ବାଧିକ ଥର ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାର ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଥିଲା ।

ଏହି ମ୍ୟାଚରେ କୁଳଶେଖରାଙ୍କ ବଲରେ ଛକା ମାରି ଧୋନୀ ଦଳକୁ ଚାମ୍ପିଅନ କରିଥିଲେ ।  ଏହି ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ କ୍ରିକେଟପ୍ରେମୀ ଭୁଲି ପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହି ମ୍ୟାଚର ଉପଲବ୍ଧିର ଆଲୋଚନା ବେଳେ ଧୋନୀଙ୍କ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜୟୀ ଛକା ମନେ ପଡେ । କିନ୍ତୁ ଫାଇନାଲରେ ୯୭ ରନର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିବା ଓପନର ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଧୋନୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ଜଣେ ଖେଳାଳି ନୁହେଁ ବିଜୟରେ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଭୂମିକା ଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି । ସପୋର୍ଟ ଷ୍ଟାଫଙ୍କ ଭୂମିକାକୁ ମଧ୍ୟ ଏଡାଇ ଦିଆଯିବନି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

୨୦୧୧ ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲ ମୁମ୍ବାଇର ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ଏଠାରେ ଭାରତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମହେଲା ଜୟବର୍ଧନେଙ୍କ ୧୦୩ରନ ବଳରେ ୨୭୪ ରନ କରିଥିଲା । ୨୭୫ ରନର ପିଛା କରୁଥିବା ଭାରତକୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦୁଇଟି ବଡ ଝଟକା ଲାଗିଥିଲା । ଦଳର ସ୍କୋର ମାତ୍ରା ୩୧ ରନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଓ ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ୱାଗ ପ୍ୟାଭିଲିୟନ ଫେରିଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ସମୟ ଏପରି ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ୧୧୪ ରନରେ ୩ଟି ଓ୍ୱିକେଟ ହରାଇସାରିଥିଲା । ଓପନର ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର କ୍ରିଜରେ ଥିଲେ । ଅଧିନାୟକ ଧୋନୀ ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପାଳି ଖେଳି ମ୍ୟାନ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ ହୋଇଥିଲେ । ଧୋନୀ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କ ସହ ମିଶି ୧୦୯ ରନର ପାର୍ଟନରସିପ୍ କରିଥିଲେ । ଗମ୍ଭୀର ୯୭ରନର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ । ଧୋନୀ ୭୯ ବଲରେ ୯୧ ରରନ କରିଥିଲେ । ଶେଷରେ ଛକା ମାରି ଦଳକୁ ଚାମ୍ପିଅନ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts