Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

‘କେବଳ ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ବିଶ୍ୱକପ ଜିତି ନାହିଁ’, ଧୋନୀଙ୍କ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜୟୀ ଛକାକୁ ନେଇ ଏମିତି କାହିଁକି କହିଲେ ଗମ୍ଭୀର ?

2/04/2020 at 5:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୨|୦୪:   ଭାରତୀୟ ଦଳ ଆଜିର ଦିନରେ ଇତିହାସ ରଚିବା ସହ ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟରେ ନିଜର ଦବଦବା ଜାହିର କରିଥିଲା । ଦଳ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କ ନେତୃୃତ୍ୱରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଥିଲା ।୧୯୮୩ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଥିବା ଭାରତ ଦୀର୍ଘ ୨୮ ବର୍ଷ ପରେ ଧୋନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପୁନର୍ବାର ବିଶ୍ୱବିଜେତା ହୋଇ ଇତିହାସ ରଚିଥିଲା । ଏହାସହ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ପରେ ତୃତୀୟ ଦଳ ଭାବେ ସର୍ବାଧିକ ଥର ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାର ରେକର୍ଡ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଥିଲା ।

ଏହି ମ୍ୟାଚରେ କୁଳଶେଖରାଙ୍କ ବଲରେ ଛକା ମାରି ଧୋନୀ ଦଳକୁ ଚାମ୍ପିଅନ କରିଥିଲେ ।  ଏହି ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ କ୍ରିକେଟପ୍ରେମୀ ଭୁଲି ପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହି ମ୍ୟାଚର ଉପଲବ୍ଧିର ଆଲୋଚନା ବେଳେ ଧୋନୀଙ୍କ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜୟୀ ଛକା ମନେ ପଡେ । କିନ୍ତୁ ଫାଇନାଲରେ ୯୭ ରନର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିବା ଓପନର ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଧୋନୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । ଜଣେ ଖେଳାଳି ନୁହେଁ ବିଜୟରେ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଭୂମିକା ଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି । ସପୋର୍ଟ ଷ୍ଟାଫଙ୍କ ଭୂମିକାକୁ ମଧ୍ୟ ଏଡାଇ ଦିଆଯିବନି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

୨୦୧୧ ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲ ମୁମ୍ବାଇର ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ଏଠାରେ ଭାରତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମହେଲା ଜୟବର୍ଧନେଙ୍କ ୧୦୩ରନ ବଳରେ ୨୭୪ ରନ କରିଥିଲା । ୨୭୫ ରନର ପିଛା କରୁଥିବା ଭାରତକୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦୁଇଟି ବଡ ଝଟକା ଲାଗିଥିଲା । ଦଳର ସ୍କୋର ମାତ୍ରା ୩୧ ରନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଓ ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ୱାଗ ପ୍ୟାଭିଲିୟନ ଫେରିଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ସମୟ ଏପରି ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ୧୧୪ ରନରେ ୩ଟି ଓ୍ୱିକେଟ ହରାଇସାରିଥିଲା । ଓପନର ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର କ୍ରିଜରେ ଥିଲେ । ଅଧିନାୟକ ଧୋନୀ ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପାଳି ଖେଳି ମ୍ୟାନ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ ହୋଇଥିଲେ । ଧୋନୀ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କ ସହ ମିଶି ୧୦୯ ରନର ପାର୍ଟନରସିପ୍ କରିଥିଲେ । ଗମ୍ଭୀର ୯୭ରନର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ । ଧୋନୀ ୭୯ ବଲରେ ୯୧ ରରନ କରିଥିଲେ । ଶେଷରେ ଛକା ମାରି ଦଳକୁ ଚାମ୍ପିଅନ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts