Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ବିଧିର ବିଧାନ: ଗୋଟିଏ ରାତିରେ ଆଗପଛ ହୋଇ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ

9/10/2020 at 1:28 PM

ସୋର୯/୧୦: ଆଗପଛ କରି କରୋନା ନେଇଗଲା ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ। ସୋରରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ମାତ୍ର କେଇ ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟବଧାନରେ ହାତ ଧରାଧରି ହୋଇ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେ। ବାଲେଶ୍ବର ସୋର ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି , ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ସୁସାହିତ୍ୟିକ, ଡ. ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପାଢ଼ୀ ସ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣନ୍ଧତୀଙ୍କର ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇ ଗତ ପେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୭ ତାରିଖଠାରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍ସରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସେହିପରି ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଅରୁନ୍ଧତୀ ପାଢ଼ୀ ମଧ୍ୟ କରୋନା ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ କଟକର ଏକ ଘରୋଇ ନର୍ସିଂହୋମରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ।

ଗତକାଲି ରାତି ୧୧ଟା ବେଳେ ପ୍ରଥମେ ଅରୁନ୍ଧୁତୀଙ୍କର ୫୯ ବୟସରେ କଟକ ନର୍ସିଂ ହୋମ୍‌ରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ରାତି ୪ଟା ସମୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍ସରେ ଡ. ପାଢ଼ୀଙ୍କର ୬୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ପୁଅ ପବିତ୍ର ଏବଂ ୨ ଝିଅ ଜ୍ୱାଇଁ ଓ ପରିବାର ଲୋକେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଁଂଚି ପାରି ନାହାଁନ୍ତି। କରୋନା କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ଅରୁନ୍ଧତୀଙ୍କର କଟକ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଡ.ପାଢ଼ୀଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସତ୍କାର କରାଯାଇଛି। ଏଭଳି ଏକ ଦୁଃଖଦ ମୃତ୍ୟୁର ଖବର ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି ।

ଡ.ପାଢ଼ୀ ସୋର ବ୍ଲକ ଅନନ୍ତପୁର ପାଞ୍ଚାୟତ କାନ୍ଥିଗଡ଼ିଆ ଗ୍ରାମରେ ୧୯୫୩ରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେ ୧୯୭୫ ମସିହାରେ ସୋର ହରିପୁର ଗ୍ରାମର ଚିନ୍ତାମଣି ମିଶ୍ରଙ୍କ ଝିଅ ଅରୁନ୍ଧୁତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ସେ ରୁପ୍‌ସା ନୀଳମଣି କଲେଜରୁ ଅଧ୍ୟାପନା ଆରମ୍ଭ କରି ବାସୁଦେବପୁର ଅଟଳ ବିହାରୀ କଲେଜ, ସୋର ୟୁଏନ୍ କଲେଜ ଓ ପରେ ମଙ୍ଗଳପୁର ଶ୍ରୀନିବାସ କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଅବସରଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ରଚିତ ଗବେଷଣା ଗ୍ରନ୍ଥ କବି ବ୍ରଜନାଥ ରଥଙ୍କ କାବ୍ୟବିଶ୍ୱ ପ୍ରବନ୍ଧ ଏବଂ କଥା ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇସାରିଛି।  ତାଙ୍କ ରଚିତ କବିତା, ଗଳ୍ପ ଓ ପ୍ରବନ୍ଧ ବିଭିନ୍ନ ପତ୍ର ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ। ଅନ୍ୟ ଗଳ୍ପ ଓ କବିତା ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶ ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଛି। ସେ ଜଣେ ଧର୍ମପରାୟଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବେ ପରିଚିତ ଏବଂ ଠାକୁର ଶ୍ରୀ ଅନୁକୁଳଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଦୀକ୍ଷିତ ରୀତିକ ଏବଂ ସୋର ସତ୍‌ସଂଗର ସଭାପତି ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଅରୁନ୍ଧତୀ ସୋର ସତ୍‌ସଙ୍ଗ ମାତୃ ମଳୀର ସଭାପତି ଥିଲେ।

   Related Posts