Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ଗୋପାଳ ସିଂହ ବିଶାରଦ- ୩୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ହୋଇଥିଲା ମୃତ୍ୟୁ, ଆଜି ମିଳିଲା ରାମଲାଲାଙ୍କ ପୂଜା ପାଇଁ ଅଧିକାର

9/11/2019 at 3:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମମନ୍ଦିର ଓ ବାବ୍ରୀ ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କର ୫ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ନିଜର ରାୟ ସର୍ବ ସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ଏହି ସ୍ଥାନରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅଦାଲତ ରାୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ଗୋପାଳ ସିଂ ବିଶାରଦଙ୍କୁ ରାମଲାଲାଙ୍କର ପୂଜାର ଅଧିକାର ଦିଆଯାଇଛି । ଗୋପାଳ ସିଂହ ବିଶାରଦଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ୩୩ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଛି । ମୃତ୍ୟୁର ୩୩ ବର୍ଷ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ମୁସଲିମ୍‌ ପକ୍ଷକୁ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି । ସୁନ୍ନି ଓ୍ୱାକଫ ବୋର୍ଡକୁ ଅଯୋଧ୍ୟାର ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୫ ଏକର ଜମି ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥଇରେ ସିଆ ଓ୍ୱାକଫ ବୋର୍ଡର ଦାବିକୁ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି ।

ଗୋପାଳ ସିଂ ବିଶାରଦ ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭାରେ ଥିଲେ । ସେ ୧୯୪୯ରେ ବାବ୍ରୀ ମସ୍‌ ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ରେ ରାମଲାଲାଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତୀ ରଖାଯିବ ପରେ ୧୯୫୦ ମସିହାରେ ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭା ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଦର୍ଶନ ଓ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ଫୈଜାବାଦ ଅଦାଲତରେ ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲେ ।

୧୯୫୦ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ତାରିଖରେ ଗୋପାଳ ବିଶାରଦ ସିଭିଲ୍ ଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ଜହର ଅହମଦ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟ ମୁସଲିମ୍‌ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ରାମଲାଲାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ନ କରାଯିବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ସିଭିଲ୍‌ ଜଜ୍‌ ସେହିଦିନ ହିଁ ସ୍ଥଗିତାଦେଶର ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାକୁ ଅଳ୍ପ ସଂଶୋଧନ ସହ ହାଇକୋର୍ଟ ଅନୁମୋଦିତ କରିଥିଲେ ।

ଗୋପାଳ ସିଂହ ବିଶାରଦଙ୍କର ୧୯୮୬ରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ସାରିଛି । ଗୋପାଳ ସିଂ ବିଶାରଦଙ୍କ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ହରିଶ ସାଲେଭେ ମାମଲାକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ । ପରେ ରଣଜିତ୍‌ ସିଂ ଏହି ମାମଲାରେ ପକ୍ଷ ରଖିଥିଲେ । ଏହି ଜନ୍ମସ୍ଥାନର ମାଲିକ ସ୍ୱୟଂ ରାମଲାଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ମହକିଲ ତାଙ୍କର ଭକ୍ତ ବୋଲି ସେ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲେ ।

ଅଯୋଧ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଯେଉଁ ଚାରୋଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା ,ସେଥିରୁ ଗୋଟିଏ ଗୋପାଲ ସିଂ ବିଶାରଦ ଦାୟର ବା ରୁଜ୍ଜୁ କରିଥିଲେ । ସେ ଅଯୋଧ୍ୟାର ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାର ଗଳିରେ ବସବାସ କରୁଥିଲେ ।

   Related Posts