Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଏବେ ଭୂମିକମ୍ପ ଆସିବା ଆଗରୁ କାମ ଦେବ ଆପଣଙ୍କ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଫୋନ୍ : ଗୁଗଲ୍ କରାଇବ ସତର୍କ

12/08/2020 at 1:17 PM

ଭୂମିକମ୍ପ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ସାଧାରଣତଃ ଲୋକେ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ କିମ୍ବା ଓ୍ବେବସାଇଟ୍,ଟ୍ବିଟର ଚେକ୍ କରିଥାନ୍ତି। ଏବେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ୟୁଜରଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁଗଲ୍ ଏକ ନୂଆ ଜିନିଷ ତିଆରି କରୁଛି। ଗୁଗଲ୍ ଦ୍ବାରା ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ୟୁଜରଙ୍କ ପାଇଁ ଆର୍ଥକ୍ବେକ୍ ଓ୍ବାର୍ଣ୍ଣିଂ ଟୁଲ୍ସ ଆଡ କରାଯାଉଛି। ଏଥିରେ ସ୍ୟାମସଙ୍ଗ ଗାଲାକ୍ସି ସିରିଜର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସାମିଲ ରହିଛି।

ଗୁଗଲ୍ କହିଛି ଯେ ସେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଡିଭାଇସରେ ଆର୍ଥକ୍ବେକ୍ ଆଲର୍ଟସ୍ ପଠାଇବା ପାଇଁ U.S. ଜିଓଲୋଜିକାଲ୍ ସର୍ଭେ ସହ ମିଶି କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରୁଛି। ଆଲର୍ଟ ପଠାଇବା କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ। କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆରେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ତରଫରୁ ଫୋନ୍ ପାଇଁ ଆଲର୍ଟ ShakeAlert ଆର୍ଥକ୍ବେକ୍ ଅର୍ଲି ଓ୍ବାର୍ଣ୍ଣିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ଜରିଆରେ ପଠାଯିବ।

ଗୁଗଲ୍ ଏକ ବ୍ଲଗ୍ ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛି,‘ ଦେଶବ୍ୟାପି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପଦର ଜୋରସୋରରେ ବଢ଼ୁଛି। ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେ ଚିନ୍ତା କରିଛୁ ଯେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଡିଭାଇସର ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରିବ। ଭୂମିକମ୍ପ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକଙ୍କୁ କିଛି ସେକେଣ୍ଡ ପୂର୍ବରୁ ଆଲର୍ଟ ପଠାଇ ତାଙ୍କୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ଦିଗରେ ସାହାଯ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ।

କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଭୂମିକମ୍ପ ଆସିଲେ ଏହାକୁ ଡିଟେକ୍ଟ କରିବା ଏବଂ ଆଲର୍ଟିଂ ସିଷ୍ଟମକୁ ଆଡଭାନ୍ସ ସିଗ୍ନାଲ ପଠାଇବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଫୋନକୁ ମିନି ସିସ୍ମୋମିଟରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ। ଗୁଗଲ୍ ବ୍ଲଗ୍ ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ଆମେ ଏହାକୁ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଆର୍ଥକ୍ବେକ ଆଲର୍ଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ କହୁଛୁ।

କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଛୋଟ ଏକ୍ସିଲେରୋମିଟର ସହ ଆସିଥାନ୍ତି ଯାହା ଭୂମିକମ୍ପକୁ ସେନ୍ସ କରିପାରନ୍ତି। ଏହା ସହିତ କମ୍ପାନୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଏହା P ଓ୍ବେବ୍ ଡିଟେକ୍ଟ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ। ଯାହା ଭୂମିକମ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଓ୍ବେବ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ପରେ ଆସୁଥିବା S ଓ୍ବେବ ତୁଳନାରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଡ୍ୟାମେଜିଂ ହୋଇଥାଏ।

ଯଦି ଫୋନ୍ କୌଣସି ଏପରି ଜିନିଷକୁ ଡିଟେକ୍ଟ କରିଥାଏ,ଯେପରିକି ଭୂମିକମ୍ପ ତେବେ ଏହା ତୁରନ୍ତ ଗୁଗଲର ଆର୍ଥକ୍ବେକ ଡିଟେକ୍ସନ ସର୍ଭରକୁ ଏକ ସିଗନାଲ ଦେବ। ଏହା ସହିତ ଯେଉଁଠି ଭୂମିକମ୍ପ ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ନଜର ଆସିଛି ସେଠାକୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକେସନ ପଠାଇବ। ଏହା ପରେ ସର୍ଭର ବାକି ଫୋନରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନାକୁ କମ୍ବାଇନ୍ କରି ଏହା ବୁଝିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବ ଯେ କ’ଣ ପ୍ରକୃତରେ ଭୂମିକମ୍ପ ଆସୁଛି।

ଗୁଗଲ୍ କହିଛି ଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଲାଗୁଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଆଖପାଖରେ ଭୂମିକମ୍ପ ଆସୁଛି ତେବେ ଏବେ ଠୁ ଆପଣ ଗୁଗଲ ସର୍ଚ୍ଚ ବାରରେ earthquakeକିମ୍ବା  earthquake near me ର ସର୍ଚ୍ଚ ରେଜଲ୍ଟ ଦେଖିପାରିବେ।

   Related Posts