Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

କିଏ ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀ ? ଯାହାଙ୍କୁ ନେଇ ଡୁଡଲ୍ କରିଛି ଗୁଗଲ୍

9/06/2021 at 4:55 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୦୬:  କିଛି ବିଶେଷ ଉତ୍ସବ କିମ୍ବା ବିଶେଷ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗୁଗଲ୍ ଡୁଡଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଥାଏ । ଆଜି ଏହି ଧାରାବାହିକରେ ହଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଶିର୍ଲେ ଟେମ୍ପଲଙ୍କ ନାମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଅଭିନେତ୍ରୀ, ଗାୟକ, ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ଏବଂ ରାଜନୈତିଜ୍ଞ ଶିର୍ଲେ ଟେମ୍ପଲଙ୍କୁ ଆଜି ଗୁଗୁଲ୍ ଡୁଡଲ୍ ସହିତ ସମ୍ମାନିତ କରିଛି । ତେବେ ଗୁଗୁଲ୍ ଦ୍ୱାରା ଆଜି ତାଙ୍କୁ ଡୁଡଲ୍ କରି କାହିଁକି ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେ କିଏ ଚାଲନ୍ତୁ ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ।

शर्ले टेम्पल

 ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୩, ୧୯୮୨ ରେ କାଲିଫର୍ନିଆରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ଗାୟକ ଶିର୍ଲେ, ବ୍ୟାଙ୍କ ମ୍ୟାନେଜର ଜର୍ଜ ଟୋମ୍ପଲ୍ ଏବଂ ଜର୍ଟୁଡଙ୍କ ତୃତୀୟ ସନ୍ତାନ ଥିଲେ। ଶିର୍ଲେଙ୍କ ମା ଜର୍ଟୁଡ୍ ଆରମ୍ଭରୁ ଏକ ବାଲେଟ୍ ଡ୍ୟାନ୍ସର୍ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କୌଣସି କାରଣରୁ ସେ ତାହା ହୋଇ ପାରିନଥିଲେ । ତେଣୁ, ସେ ଝିଅ ଶିର୍ଲେଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କର ଅସମାପ୍ତ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ।

ଶିର୍ଲେଙ୍କ ମା ତାଙ୍କୁ ତିନି ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଶିଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ତିନି ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶିର୍ଲେଙ୍କୁ ଡ୍ୟାନ୍ସ ସ୍କୁଲ୍ ଚୟନ କରି ନେଇଥିଲେ। ଡ୍ୟାନ୍ସ ଶିଖିବାବେଳେ, ଏଜୁକେସନାଲ୍ ପିକ୍ଚର୍ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶିର୍ଲେଙ୍କୁ ଦେଖି ତାଙ୍କ ଷ୍ଟୁଡିଓରେ ଅଡିସନ୍ ପାଇଁ ଡାକିଥିଲେ ।

शर्ले टेम्पल

ଫିଲ୍ମ ‘ପୋଭର୍ଟି ରୋ’ ମାଧ୍ୟମରେ ଶିର୍ଲି ପ୍ରଥମେ ପରଦାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ୧୯୩୪ ମସିହାରେ ଶିର୍ଲେ ‘ବ୍ରାଇଟ୍ ଆଏ’ ଫିଲ୍ମରି ସ୍ୱୀକୃତି ପାଇଥିଲେ । ‘ଅନ୍ ଦ ଗୁଟସିପ୍ ଲଲିପପ୍’ରେ ଶିର୍ଲେଙ୍କ ସ୍ୱର ଏବଂ ଚେହେରା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲା । ଚାରି ବର୍ଷ ବୟସରେ ନିଜ ଅଭିନୟ କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଶିର୍ଲେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ହଲିଉଡର ପ୍ରଥମ ଶିଶୁ କଳାକାର ଥିଲେ ।

ଶିର୍ଲେ ୧୯୩୪ ରୁ ୧୯୩୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହଲିଉଡରେ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ୨୧ ବର୍ଷ ବୟସ ବେଳକୁ ଶିର୍ଲେ ଟେମ୍ପଲ୍ ୪୩ ଟି ଫିଲ୍ମରେ ଅଭିନୟ କରିସାରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ୧୯୫୦ ମସିହାରେ ସିନେମା ଜଗତରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ ।

୧୯୬୯ ମସିହାରେ ଶିର୍ଲେ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଶିର୍ଲେ ଘାନାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ତଥା ପ୍ରୋଟୋକଲର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ହେଡ୍ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଲୋକମାନେ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଶିର୍ଲେ ତାଙ୍କ ଆତ୍ମଜୀବନୀ “ଚାଇଲ୍ଡ ଷ୍ଟାର” ମଧ୍ୟ ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲେ।

शर्ले टेम्पल

ଆଜି “ଲଭ୍ ଶିର୍ଲେ ଟେମ୍ପଲ୍” ର ଉଦଘାଟନୀ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ଗୁଗୁଲ୍ ଡୁଡଲ୍ ଭାବରେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଛି । ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଶିର୍ଲେଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କର ବିରଳ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ରଖାଯାଇଛି ।

ଏହିପରି ସଫଳତା ହାସଲ କରିବା ପରେ ଶିର୍ଲେ ଟେମ୍ପଲ୍ ଦୁନିଆ ଛାଡିଥିଲେ। ସେ ଫେବୃଆରୀ ୧୦, ୨୦୧୪ ରେ ୮୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ତାଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଆଜି ବି ଲୋକମାନେ ଶିର୍ଲେ ଟେମ୍ପଲଙ୍କ ଅଭିନୟ, ଗୀତ ଏବଂ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଯାତ୍ରାକୁ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି ।

   Related Posts