Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା : ହଳଦି ଗାଁରେ ପୁଣି ଥରେ ବାଘ ଆତଙ୍କ, ଭୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରର ୫ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ! ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ମୋହନା : ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ଭୟଙ୍କର ରୂପ, ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଏବେବି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଚେଙ୍କ
  • ||
  • ଭିସୁଟର ୪୦ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ମାମଲା : କମ୍ପାନୀର ଦାବି-‘ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟରେ ତ୍ରୁଟି ନଥିଲା’
  • ||
  • ସୋନପୁର : ପଡୋଶୀଙ୍କ ସହ କଥା କଟାକଟିରୁ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ପୋଲିସକୁ ବାନ୍ଧିଲେ ଏବଂ ୨ଟି ଜିପ୍ ଜାଳିଦେଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ
  • ||

କପିରାଇଟ୍ ଫ୍ରେମୱାର୍କ ଉପରେ ସହମତି, ଫରାସୀ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ପ୍ରକାଶକଙ୍କୁ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ଲାଗି ପୈଠ କରିବେ Google

21/01/2021 at 11:06 PM

ପ୍ୟାରିସ୍ : ଗୁଗଲ ଓ ଫ୍ରାନ୍ସ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ସମୂହ(ଏପିଆଇଜି) ମଧ୍ୟରେ କପିରାଇଟ୍ ଫ୍ରେମୱାର୍କକୁ ନେଇ ସହମତି ହୋଇଛି। ରାଜିନାମା ଅନୁସାରେ ଆମେରିକାର ଦିଗ୍ଗଜ ଟେକ୍ ଫାର୍ମ ଗୁଗଲ ଅନଲାଇନ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ଲାଗି ଏବେ ଫରାସୀ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ପ୍ରକାଶକଙ୍କୁ ପୈଠ କରିବେ। ସମଗ୍ର ଇୟୁରୋପରେ ଏହା ଏହିପରି ପ୍ରଥମ ବୁଝାମଣା।

ଗୁଗଲଙ୍କ ସହ ଏହି ରାଜିନାମା ପରେ ଫ୍ରାନସରେ ଛପା ସମ୍ବାଦପତ୍ରର ସର୍କୁଲେସନ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁ ରାଜସ୍ୱ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଫରାସୀ ପ୍ରକାଶକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି। ଏହି ରାଜିନାମା ପରେ ଫେସବୁକ୍‌ ଓ ସେହିପରି ଅନ୍ୟ ଅନଲାଇନ ସୋସିଆଲ ସାଇଟ୍ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ ଏବେ ଚିନ୍ତା କରିବେ ବୋଲି ଜନୈକ ଫରାସୀ ସାମ୍ବାଦିକ କହିଛନ୍ତି।

ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ନୂଆ କପିରାଇଟ୍ ଲାଗୁ କରିବା ପରେ ଗୁଗଲ ଓ ଫରାସୀ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟରୁ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଥିଲା। ଏହି କପିରାଇଟ୍ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଅନଲାଇନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପ୍ରକାଶକ ତାଙ୍କର କୌଣସି ଖବର ଦେଖାଇଲେ ଏ ବାବଦରେ ଶୁଳ୍କ ପାଇବାକୁ ହକଦାର ହେବେ। ତେବେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍ତ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ ଗୁଗଲ ଏହାକୁ ପ୍ରଥମରୁ ଟାଳି ଆସୁଥିଲେ।

ଗୁଗଲ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଥିରେ ଅପଲୋଡ ହେଉଥିବା କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ଲାଗି ମିଡିଆ ହାଉସ୍‌ଙ୍କ ସାଇଟ୍‌କୁ  ଟ୍ରାଫିକ ମିଳୁଥିବାର ଗୁଗଲ ତର୍କ କରୁଥିଲେ। ତେବେ ରାଜିନାମା ଅନୁସାରେ ଦୈନିକ ପ୍ରକାଶିତ କପି, ମାସିକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଟ୍ରାଫିକ ଓ ଏଥିରେ ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସୂଚନା ଆଧାରରେ ଶୁଳ୍କ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହେବବୋଲି ଏପିଆଇଜି କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ଫ୍ରେମୱାର୍କ ଆଧାରରେ ଗୁଗଲ କେତେକ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ସହ ରାଜିନାମା ମଧ୍ୟ କରିସାରିଲେଣି। ତେବେ ଏଥିଲାଗି ଗୁଗଲ କେତେ ପୈଠ କରିବେ ତାହା ଏବେ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିନାହାନ୍ତି। ପ୍ରକାଶକଙ୍କୁ ପୈଠ କରିବା ଲାଗି ଗୁଗଲ ନୂଆକରି ନ୍ୟୁଜ୍ ସୋ କେସ୍ ନାମରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପଦକ୍ଷେପନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

   Related Posts