Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କାଦେଲା ଆଉ ଏକ ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||

ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀରେ ଚାକିରି କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପଢ଼ନ୍ତୁ ପୂରା ଖବର

31/10/2019 at 12:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୩୧/୧୦: ସରକାରୀ କିମ୍ବା ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାରେ କାମ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର। ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଟି ପେମେଣ୍ଟ ନିମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଲାଗି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ପୂର୍ବ ନିୟମ ଅନୁସାରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଟି ସୁବିଧା ଦିଆଯାଉଥିଲା।   ଚାକିରି କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ପାଞ୍ଚବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଟି ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଥିଲେ। ଏବେ ଏହି ନିୟମ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ବଦଳରେ ଏହାକୁ ଏକ ବର୍ଷ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନ ମିଳିଛି। ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା (ସୋସିଆଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି) ଉପରେ ଏହି ବିଲ କରାଯିବ।

ଆସନ୍ତା ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନରେ ସଂସଦରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଶ୍ରମ ଓ ରୋଜଗାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କୋଡ୍‌ ଅନ୍‌ ସୋସିଆଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି ୨୧୦୯ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ କାମ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଟି ଟଙ୍କା କେମିତି ପାଇବେ ଏ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଏଥିରେ ପ୍ରାଇଭେଟ୍  କର୍ମଚାରୀମାନେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଉପକୃତ ହେବେ। ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ହେଲା ପରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଟି ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ସମୟସୀମାକୁ କମାଇ ଏକ ବର୍ଷ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

   Related Posts