Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ଖବର, ଏବେ ଡେରି ହେବନି ପେନସନ୍, ଡିଜିଲକର୍‌ରେ ମିଳିଯିବ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ପେନସନ୍ ପେମେଣ୍ଟ୍ ଅର୍ଡର୍

31/08/2020 at 9:32 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୩୧|୦୮:  କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସିଭିଲ୍ ପେନସନର୍ସ ଏବେ ପେନସନ୍ ପେମେଣ୍ଟ୍ ଅର୍ଡର ବା ପିପିଓକୁ ଡିଜିଲକରରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବେ । ଏନେଇ ସରକାରୀ ଭାବେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁସାରେ, ପେନସନ୍ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି ଯେ, ଅନେକ ହିତାଧିକାରୀ ନିଜର ପେନସନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଦସ୍ତାବିଜକୁ ହଜାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ପେନସନ୍ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏକ ବୟାନରେ କହିଛି ଯେ, ବିନା ପିପିଓରେ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଅନେକ କର୍ମଚାରୀ ହଇରାଣ ହରକତର ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି । ଏପରିକି ନିକଟରେ ଯେଉଁମାନେ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ପିପିଓ ଦସ୍ତାବିଜ ହାସଲ କରିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ।

ବୟାନରେ ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନାଗରିକ ସେବାରୁ ସେବାନିବୃତ୍ତ ହୋଇଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଜୀବନକୁ ସରଳ କରିବା ପାଇଁ ସାର୍ବଜନୀନ ବିତ୍ତ ପ୍ରବନ୍ଧନ ପ୍ରଣାଳୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ପେନସନ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଅର୍ଡରକୁ ଡିଜିଲକର ସହ ଯୋଡିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ସୁବିଧା ଦ୍ୱାରା ପେନସନଭୋଗୀ ଡିଜିଲକରରେ ପିପିଓକୁ ଷ୍ଟୋର୍ କରିପାରିବେ । ଯେତେବେଳେ ଚାହିଁବେ ପିପିଓ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ନିଜର ପିପିଓର କପିର ପ୍ରିଣ୍ଟଆଉଟ୍ ମଧ୍ୟ ବାହାର କରିପାରିବେ ।  ଏପରି ଭାବେ ପିପିଓ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ଡିଜିଲକରରେ ରହିବ । ନୂଆ ପେନସନ୍ ଭୋଗୀଙ୍କୁ ପିପିଓ ହାସଲ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ । ଏପରିକି ଫିଜିକାଲ କପି ଦେବାର ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଡିଜିଲକର୍ ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଓ୍ୱାଲେଟ୍ । ଏଥିରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଷ୍ଟୋର କରିହେବ । ଯାହାକୁ ସଦାବେଳେ ଆକସେସ୍ କରାଯାଇପାରିବ । ଇ-ପିପିଓକୁ ଭବିଷ୍ୟତ ସଫ୍ଟଓୟାର ସହ କ୍ରିଏଟ୍ କରାଯାଇଛି । ଭବିଷ୍ୟତ ସଫ୍ଟଓୟାର ପେନସନର୍ସ ପାଇଁ ପେନସନ୍ ପ୍ରୋସେସିଂ ଆରମ୍ଭ ହେବାରୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବା ଯାଏଁ ଏହା ହେଉଛି ସିଙ୍ଗିଲ ଓ୍ୱେଣ୍ଡୋ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ । ଏହି ସଫ୍ଟଓୟାର ଏବେ ଅବସର ନେବାକୁ ଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଡିଜିଲକରର ଭବିଷ୍ୟତ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ଓ ଇପିପିଓ ହାସଲର କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

   Related Posts