Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରୋଧ ପରେ ବାଟକୁ ଆସିଲା ହକି ଇଣ୍ଡିଆ, ଦିଲ୍ଲୀପ ତିର୍କୀ ଆଡହକ୍ କମିଟିର ଚେୟାରମାନେ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ଦ୍ଵିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଯୁକ୍ତ ୨ ରେଜଲ୍ଟ, ଦଶମ ମାର୍କ ଆଧାରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ବରମୁଣ୍ଡା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଚାଲିଗଲା ନାରାୟଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୩୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୩୫୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୋଟ୍‌ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୮୦୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କଟକ : ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଅଚାନକ ଚଢାଉ, ୧୧ଜଣ ଜୁଆଡି ଗିରଫ
  • ||

ନୂଆବର୍ଷରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସିଖବର : ପ୍ରଥମ ଥର ମିଳିବ ଏତିକି ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା

6/01/2019 at 5:39 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬/୧: କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାୟ ଏକ କୋଟି କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର ରହିଛି। ଏହି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଜାନୁୟାରୀରୁ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ମିଳିବ। ଉପଭୋକ୍ତା ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କକୁ ଆଧାର କରି କରାଯାଇଥିବା ଗଣନା ଅନୁସାରେ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ୩ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିବ ବୋଲି ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି।

ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଉପଭୋକ୍ତା ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କରେ ଯଦି ୬ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି ତେବେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୪ପ୍ରତିଶତ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ମିଳିପାରେ। ଯଦି ଉପଭୋକ୍ତା ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କରେ ୨୬ଅଙ୍କ କମ୍ ଥାଏ ତେବେ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ୨ପ୍ରତିଶତ  ହେବ। କିନ୍ତୁ ଉପଭୋକ୍ତା ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କରେ ଅଧିକ କମ୍ ନ ହୁଏ ତେବେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ୩ପ୍ରତିଶତ ମିଳିବ।

ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ଏପରି ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯେଉଁଥିରେ ଦରଦାମକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଦେଶର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ରହିବା –ଖାଇବାର ସ୍ତରକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କେବଳ ଭାରତ,ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ବାଙ୍ଗଲାଦେଶରେ ହିଁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏହି ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ଏଥିପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥାଏ କାରଣ ଦରଦାମ୍ ବଢ଼ିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ରହଣି ସହଣିରେ କୈାଣସି ଅସୁବିଧା ଉପୁଜିନଥାଏ। ଏହି ଭତ୍ତା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ,ସାଧାରଣ ସ୍ତରର କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

   Related Posts