Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରିଲାନି ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି, ଆସନ୍ତାକାଲିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ସୁନା-ରୂପା ଦର କମିଲା, କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ପ୍ରଭାବ ସହ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ କମିଛି ଡିମାଣ୍ଡ…

3/02/2020 at 8:27 PM

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୩/୨: ବଜେଟ୍ ପରେ ଶସ୍ତା ହେଲା ସୁନା- ରୂପା। ବିଦେଶ ବଜାରରେ ସୁନା ଦାମ ହ୍ରାସର ପ୍ରଭାବ ସିଧା ସଳଖ ଘରୋଇ ବଜାର ଉପରେ ପଡ଼ିଛି। ସୋମବାର ଦିଲ୍ଲୀ ବଜାରରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନାର ଦାମ୍ ୨୮୧ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ହୋଇଛି । ସୁନା ଭଳି ରୂପା ଦାମ୍ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏକ କିଲୋଗ୍ରାମ ରୂପାର ଦାମ୍ ୭୧୨ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖସିଛି। HDFC ସିକ୍ୟୁରିଟିଜ୍‌ ମୁତାବକ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ମାର୍କେଟରେ ସୁନା ଦୁର୍ବଳ ହେବାରୁ ଦାମ୍ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ସେପଟେ କରୋନା ଭାଇରସ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶର ସେୟାର ବଜାର ସହ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର ସହାୟତା ଲାଗି ଆଗେଇ ଆସିଛି ଚୀନ୍‌ । ରିବର୍ସ ରେପୋ ମେକାନିଜିମ୍‌ରେ ବଜାରକୁ ଅଧିକ ନଗଦ ୟୁଆନ ଛାଡିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଚୀନ୍ । ଫଳରେ ୟେଲୋ ମେଟାଲର ଦାମ କମିଛି ।

ସୋମବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ଦାମ୍ ୪୨,୦୨୯ ଟଙ୍କାରୁ ୪୧,୭୪୮ ଟଙ୍କା କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବଜେଟ ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ୧ ଫେବୃୟାରୀ ୨୦୨୦ରେ ସୁନା ଦାମ ବଢିଥିବା ନଜର ଆସିଥିଲା । ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନା ଦାମ୍ ୨୭୭ ଟଙ୍କା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା-ରୂପା ଦୁର୍ବଳ ପଡିଯାଇଛି । ବ୍ୟବସାୟ ସମୟରେ ସୁନା ୧୫୭୮ ଡଲାର୍ ପ୍ରତି ଆଉନ୍ସ ଓ ରୂପା ୧୭.୭୮ ଡଲାର୍ ପ୍ରତି ଆଉନ୍ସ ରହିଛି ।

 ସେହିଭଳି ଡିମାଣ୍ଡ କମିବା ଯୋଗୁଁ ରୂପାର ଦାମରେ ଜବରଦସ୍ତ ହ୍ରାସ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି । ସୋମବାର ରୂପାର  କିଲେପ୍ରତି ଦାମ୍ ୪୮,୨୧୮ ଟଙ୍କାରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୪୭,୫୦୬ ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ବଜେଟ୍ ଦିନ ରୂପା ୪୮୩ ଟଙ୍କା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts