Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରିଲାନି ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି, ଆସନ୍ତାକାଲିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ସୁନା ଭଣ୍ଡାରକୁ ଜଗିଛନ୍ତି ବିଷଧର ସାପ, ଚିନ୍ତାରେ ସରକାର…

22/02/2020 at 3:45 PM

ସୋନଭଦ୍ର୨୨/୨: ସୁନା ଭଣ୍ଡାରକୁ ଜଗି ରହିଛନ୍ତି ବିଷଧର ସାପ। ଗତ ଗୁରୁବାରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଥିବା ସୁନା ଭଣ୍ଡାରର ସନ୍ଧାନ ମିଳିଥିଲା। ଭାରତୀୟ ଭୁବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ମୁତାବକ ସୁନାଖଣିରେ ପାଖାପାଖି ୩ ହଜାର ଟନ୍‌ ସୁନାଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଯାହାର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୧୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଲା ଦୁନିଆର ଅଧିକ ବିଷଧର ସାପ ସୁନା ଖଣିକୁ ଜଗି ରହିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଅଛି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସୋନଭଦ୍ରରେ ଏହି ସୁନା ଭଣ୍ତାରର ସନ୍ଧାନ ମିଳିଛି।

ସୂଚନାମୁତାବକ ସୋନଭଦ୍ର ପାହାଡ଼ ଉପରେ ଥିବା ସୁନା ଭଣ୍ଡାର ଆଖପାଖରେ ବିଷାକ୍ତ ସାପ ରହିଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ସାପଙ୍କ ଉତ୍ପାତ ଯୋଗୁଁ ସରକାରଙ୍କୁ ଚିନ୍ତା ଘାରିଛି। ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଦେଖାଦେଉଥିବା ୩ ପ୍ରଜାତିର ବିଷଧର ସାପ ଏଠାରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ନାଗ, ଅହିରାଜ ଓ ବୋଡା ସାପ ଏହି ପାହାଡ଼ରେ ଥିବାରୁ କିଭଳି ସୁନା ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯିବ ତାହା ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି।

ଜିଓଲୋଜିକାଲ ସର୍ଭେ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର କହିବା ମୁତାବକ ସୋନଭଦ୍ର ଜିଲ୍ଲର ହରଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ୬୪୬.୧୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ସୁନା ଥିବାବେଳେ ସୋନ ପାହାଡ଼ରେ ୨୯୪୩.୨୫ ଟନ ସୁନା ମହଜୁଦ ହୋଇ ରହିଛି। ଏହି ଅଂଚଳରେ କେବଳ ସୁନା ନାହିଁ ବରଂ ଲୌହ ଓ ୟୁରାନିୟମ ମଧ୍ୟ ଥିବାର ସମ୍ଭାବନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଯାହାକୁ ଏବେ ଜିଓଲୋଜିକାଲ ସର୍ଭେ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଖୋଜିବା ଅଭିଯାନରେ ଲାଗିପଡିଛନ୍ତି।

   Related Posts