Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଝଟକା- ୧୦ ଗ୍ରାମ ଶୁଦ୍ଧ ସୁନା ଦର ଛୁଇଁପାରେ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୦୨ – ଏବେ ସୁନା ଦର ହୁହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢି ଚାଲିଛି । ୧୦ ଗ୍ରାମ ଶୁଦ୍ଧ ସୁନା ବା ୨୪ କ୍ୟାରେଟ ସୁନାଦର ୪୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଛୁଇଁ ପାରେ । ଏବେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ଶୁଦ୍ଧ ସୁନା ଦର ୪୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାର କରି ସାରିଲାଣି । ପୂର୍ବରୁ ସୁନାଦର ହ୍ରାସ ପାଇଁ ୩୯ ହଜାର ଟଙ୍କରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ମାତ୍ର ଏବେ ସୁନାଦର ପୁଣି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରରେ କରୋନାର ଭୟ ଓ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଯୋଗୁଁ ସୁନାଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ସୁନାଦର ଗତ ବର୍। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାର କରିଥିଲା । ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁଁ ଏପରି ଅବସ୍ଥା ହୋଇଥିଲା । ପରେ ଆମେରିକା ଓ ଇରାନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁ ମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ସୁନାଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଥିଲା । ମାତ୍ର ପରେ ଏହା ହ୍ରାସ ପାଇ ୩୯ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ।

ଏବେ କରୋନା ଭୁତାଣୁର ପ୍ରକୋପରୁ ଚୀନ୍‌ରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଦେଖାଦେଇଛି । ସାରା ଦୁନିଆଁ ଏହି ଭାଇରସ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି । ଏହି ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଯୋଗୁଁ ସୁନାଦର ୪୫ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

ସୁନାର ବେପାରୀ ଦର ପ୍ରାୟ ୪୦୬ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଏବେ ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ୪୩ଷ୨୬୯ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନାଦର ୦.୯୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୧,୬୬୪.୨୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

   Related Posts