Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

କୋଭିଡ୍ ପ୍ରଭାବ, ବଢୁଛି ସୁନା: ରେକର୍ଡ କଲାଣି ସୁନା ଦାମ୍, କାଲି ଛୁଇଁପାରେ ୫୦ ହଜାର

24/06/2020 at 4:15 PM

ମୁମ୍ଵାଇ ୨୪।୦୬: କରୋନା ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ଘୋଷିତ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କିମ୍ବା ଏବେ ଜାରି ଅନଲକ୍‌-୧ ମଧ୍ୟରେ ସୁନା ଦରରେ ଅହେତୁକ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସୁନା ଗହଣା ଦର ଏବେ ଆକାଶଛୁଆଁ ରହିଛି। ସୁନାର ଦାମ ଏତେ ବଢିଛି ଯେ, ଏହା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦  ହଜାର ଟଙ୍କା ଛୁଇଁବାକୁ ଯାଉଛି। ବଜାରର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ ଗୁରୁବାର ସୁନା ଦର ୫୦ ହଜାର ପାର କରିବାର ପୂରା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।  ବୁଧବାର ସୁନା ଦର ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୪୮ ହଜାର ୩୩୩ ରହିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଦୀପାବଳି ସୁଦ୍ଧା ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛୁଇଁପାରେ ବୋଲି  ବିଶେଷଜ୍ଞ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିଲ୍ଲୀରେ ୯୯.୯ ପ୍ରତିଶତ ସୁଦ୍ଧତା ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୪୮,୯୮୮ ଟଙ୍କାରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୪୮,୯୩୧ ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ସୁନା ଦର ୫୭ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ଘଟିଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସୋମବାର ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୮୫ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ରୂପା ମଧ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୧୪୪ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ବୁଧବାର ସୁନା ଦର ଅହେତୁକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଯାହା ଗୁରୁବାର ସୁଦ୍ଧା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଛୁଇଁବାର ପୂରା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

କଣ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ହେଉଛି ସୁନା

ପୂରା ବିଶ୍ଵରେ କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିବା ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ବଜାରରେ ଉପରେ ପଡିଛି। ତେଣୁ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ପରିସ୍ଥିତି ଏମିତି ହୋଇଛି ଯେ, ଏକ ତୁଳା ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୪୯,୯୦୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏବେ ସୁନାର ଦାମ ଇତିହାସରେ ସବୁଠୁ ଉଚ୍ଚସ୍ତରରେ ରହିଛି।

ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ହିଁ ସୁନା ଦର ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି। ଭାରତ-ଚୀନ ବିବାଦ ଓ ଆମେରିକୀ ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ସୁଧ ହାର ନବଢାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି।

   Related Posts