Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବେଳେ ଟିକିଏ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ୩ଦିନ ହେଲା କମୁଛି ସୁନା ଦାମ୍‌

21/05/2020 at 11:14 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୦୫ : କରୋନା ପାଇଁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଜାରି ରହିଛି । ଏହି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ସୁନାଦର ନିଜର ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । କିଛି ଧରି ସୁନା-ରୂପା ବଢିବାରେ ଲାଗିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସୁନାଦର ଲଗାତର ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ଗୁରୁବାରରେ ବି ଏମ୍‌ସିଏକ୍ସ ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ସୁନାଦର ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ୨୪ କ୍ୟାରେଟ ସୁନାଦର ପ୍ରତି ୧୦ଗ୍ରାମ ହ୍ରାସ ପାଇ ୪୬,୯୦୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ସେହିପରି MCX ରେ ସିଲଭର ଫ୍ୟୁଚର ୧.୬% ହ୍ରାସ ପାଇ କେଜି ପିଛା ୪୮,୨୫୫ ରହିଛି | ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଧାତୁର ଦାମ୍‌ ଖସିଛି । ଯାହାର ପରିମାଣ  ସୁନା ଦର ୪୭,୯୮୦ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି | ଏହାମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ସିନେଟ୍ ଏକ ବିଲ୍ ପାସ୍ କରିଛି ଯାହା କିଛି ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀକୁ ଆମେରିକୀୟ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିପାରିବ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରର କଥା ଯଦି ହେବା ଗୁରୁବାର ସକାଳେ    ଫ୍ୟୁଚର  ଓ ସ୍ପଟ୍ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।  ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ସୁନାର ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ମୂଲ୍ୟ ୦.୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବା ୮.୮୦ ଡଲାର ହ୍ରାସ ସହିତ  ୧୭୪୩.୩୦ ଡଲାର ପ୍ରତି ଆଉନ୍ସରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରୁଛି। ସେଭଳି ଏବେ ସୁନାର ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ଦାମ୍ ୦.୪୧ ପ୍ରତିଶତ ବା ୭.୦୯ ଡଲାର ହ୍ରାସ ସହିତ ୧,୭୪୧.୦୯ ଡଲାର ପ୍ରତି ଆଉନ୍ସରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରୁଥିଲା। କିଛି ଦିନ ତଳେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଓ ଚିନ୍‌-ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ବିବାଦ ଲାଗି ଲଗାତର ଭାବେ ସୁନା-ରୂପା ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ଲଗାଥିଲା । ଏମିତିକି ଥିଲା କି ସୁନା ଦର ୧୦ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୦ହଜାର ପାଖାପାଖି ହେବାକୁ ଲାଗିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଦାମ୍‌ ଶସ୍ତା ହୋଇଛି , ଯାହାକି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ଖବର ଆସିଛି ।

ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଫେଡେରାଲ ରିଜର୍ଭ ନୀତି ବୈଠକରେ ଦର୍ଶାଇଯାଇଥିଲାଲା ଯେ,  ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଜାରି ରହିଲେ ସଦସ୍ୟମାନେ ଅଧିକ ସମର୍ଥନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। କମ୍ ସୁଧ ହାରର ଆଶା ଉପରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । କରୋନା ମହାମାରୀରୁ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ସୀମିତ ରଖିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ହାର ହ୍ରାସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉତ୍ସାହର କାରଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୪% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

   Related Posts