Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ଵାଦ’ ପ୍ରଭାବ: ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ପୁଣି କମିଲା ସୁନା ଦର, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ଆଜିର ଦାମ୍…

20/10/2020 at 9:32 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୦/୧୦:  ଚଳିତ ସପ୍ତାହର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ଅର୍ଥାର ମଙ୍ଗଳବାର ସୁନା ଦରରେ ହ୍ରାସ ସହ କାରବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଗହଣା ବଜାରରେ ଚାହିଦା କମ୍ ଥିବାରୁ ନିବେଶକମାନେ ସୁନାରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ନେଇଥିଲେ । ଫଳରେ ଆଜି ସୁନା ଦର ୦.୨୩ ପ୍ରତିଶତ  ପାଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦,୫୭୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି ।

ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ଡିସେମ୍ବରରେ ସୁନାର ଭବିଷ୍ୟତ ଦର ୧୧୭ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ ୦.୨୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦,୫୭୦ ରହିଛି । ସେହିପରି ସୁନାର ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସର ଅନୁବଦ୍ଧ ୮୪ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ ୦.୧୭ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦,୬୬୦ ରହିଯାଇଛି । ଏହି ଅନୁବନ୍ଧରେ ୧୪୦୨ ଲଟ୍ ପାଇଁ କାରବାର କରାଯାଇଥିଲା । ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ମଧ୍ୟ ସୁନା ୦.୪୪ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ଆଉନ୍ସ ପିଛା ୧୯୦୩.୨୦ ଡଲାର ହୋଇଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀର ଗହଣା ବଜାରରେ ସୁନା ମଙ୍ଗଳବାର ୨୬୮ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦,୮୬୦ରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । ଏଚଡିଏଫସି ସିକ୍ୟୋରିଟିଜ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାର ପୂର୍ବ ଦିନ ସୁନା ୫୧,୧୨୮ରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ନିବେଶକଙ୍କୁ ଆମେରିକୀୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ବାବଦରେ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ଜଣାପଡିନାହିଁ । ତେଣୁ ସୁନାର ଦାମରେ ହ୍ରାସ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି । ଆମେରିକାରେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଉ ଏପରି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି । ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ସୁନାର ଦାମ୍ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ଅଗଷ୍ଟ ୭ରେ ସୁନାର ଦାମ୍ ଦିଲ୍ଲୀର ବିଭିନ୍ନ ଗହଣା ଦୋକାନରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୬୨୦୦ ଥିଲା । ସୁନାର ଦାମ୍ ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ସୁନାର ଦାମ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୋତିଲାଲ ଅଶ୍ୱାଲ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ ସର୍ଭିସେସର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ବିନିତ ଦମାନୀ ।ତେବେ ଦୀପାବଳି ସମୟେର ସୁନାର ଦାମ୍ ୫୨ ହଜାରରୁ ୫୪ ହଜାର ରହିବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଅନୁମାନ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts