Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଗୋଲଡ୍‌ ମନିଟାଇଜେସନ୍ ସ୍କିମ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା, ନିୟମରେ ଆସିବ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୭/୨: ଦିନକୁ ଦିନ ସୁନା ଦର ହୁଁହୁଁ ହୋଇ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା ଲାଗିଛି। କଳାଧନ ଭଳି ଘରେ ଲୁଚେଇ ରଖିଥିବା ସୁନା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନୂଆ କଟକଣା ଜାରି କରିଥିଲେ। ଗୋଲଡ୍‌ ମନିଟାଇଜେସନ୍‌ ସ୍କିମ ଯୋଗୁଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ୧୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ତେଣୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏହି ସ୍କିମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁସାରେ ଗୋଲଡ୍ ମନିଟାଇଜେସନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗୋଲଡ୍ ମନିଟାଇଜେସନ ସ୍କିମ୍ ଅନୁସାରେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସୁନା ରଖି ପାରିବେ। ସେଥିପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ସୁଧ ଦେବ। ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରାହକମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲକରରେ ସୁନ ରଖୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲକରରେ ରଖିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ଡିପୋଜିଟ୍ କରି ପାରିବେ। ଏଥିସହ ୩୦ ଗ୍ରାମରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଏବଂ ୯୯୫ ହଲମାର୍କ ସୁନା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରଖି ପାରିବେ। ୨୦୧୫ ମସିହାରୁ ଗୋଲଡ୍ ମନିଟାଇଜେସନ ସ୍କିମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।ଏପରି କି ବହୁତ କମ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଗୋଲଡ୍‌ ମନିଟାଇଜେସନ ସ୍କିମର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି।ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ସହରାଞ୍ଚଳର ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏହି ସୁବିଧା ରହିଛି।

୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଗୋଲଡ୍ ମନିଟାଇଜେସନ ସ୍କିମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଘରେ କିମ୍ବା ଟ୍ରଷ୍ଟ ଗୁଡିକରେ ଗୁପ୍ତଭାବେ ଥିବା ସୁନା ବାହାର କରିବା ଗୋଲଡ ମନିଟାଇଜେସନ ସ୍କିମର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟଥିଲା। ଲମ୍ବା ଅବଧି ବା ୧୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସୁନା ରଖିବା ପାଇଁ ସୁବିଧା ରହିଛି। ଏହି ସ୍କିମରେ ସରକାରଙ୍କୁ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ସହିବା ପରେ ସ୍କିମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି।

   Related Posts