Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର କଳାକୃତୀ, ୮ ଓଡିଆ କଳାକାର ହାସଲ କଲେ ସଫଳତା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା, ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ୬୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୩୦ ଯାଏଁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରେ ପଡ଼ିଛି ଯୁବକଙ୍କ ରକ୍ତାକ୍ତ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆଉ କିଛି ?
  • ||
  • ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଛକରୁ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ଶାଢୀରେ ଝୁଲିପଡିଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ଦିନେ ବଢିବା ପରେ ପୁଣି କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୬୧୫ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ନଦୀରୁ ମିଳୁଛି ସୁନା : ମାତ୍ର ୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ, ସର୍ଭେ କରିବାକୁ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ

11/08/2020 at 6:01 PM

ରାୟପୁର, ୧୧|୦୮: ଦୁଇ ନଦୀର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ମିଳୁଛି ସୁନା । ସୁନାର ଭଣ୍ଡାର ମଧ୍ୟ ରହିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ଦେଶର ଏହି ୨ ନଦୀକୂଳରୁ ସୁନା ଧାତୁ ପାଇ କେତେକଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ବଦଳି ଯାଇଛି । ଓଡିଶାର ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ଛତିଶଗଡରେ ଥିବା ଦୁଇଟି ନଦୀ କୂଳକୁ ଦଶନ୍ଧି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସୁନା ମିଳୁଛି । ଏବେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ଭେ କରାଯିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି ।

ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ସୁନା ଖନନ ନେଇ ସର୍ଭେ ପାଇଁ ଗବେଷକ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟର ଖଣି ବିଭାଗ ଏନେଇ କୌଣସି ଆଲୋଚନା କରୁନଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ନଇ ଦୁନିଆ ଖବର କାଗଜ ଅନୁସାରେ, ଜଶପୁରନଗର ଜିଲ୍ଲା ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ଇବ ଓ ଏହାର ଉପନଦୀ ସୋନାଜୋରୀରେ ସୁନା ଖଣ୍ଡ ମିଳୁଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ଝାରୋ ଜନଜାତିର ଲୋକମାନେ ନଦୀକୂଳରୁ ସୁନା ଖଣ୍ଡ ବାହାର କରୁଛନ୍ତି ।

୨୦୧୦ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇଥିଲେ । ସରକାର ଦୁଇଟି ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ଭେ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ କିଛି ତଥ୍ୟ ମିଳିପାରି ନଥିଲା । ୬ ମାସ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ସର୍ଭେରେ ସୁନା ଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଓ କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଅଛି ସେନେଇ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳିନଥିଲା । ଏପରି ସର୍ଭେକୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏବେ ଜିଲ୍ଲାରେ ପୁଣି ସୁନା ମିଳିବା ପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍ ଧରିଛି । ସରକାର ପୁଣି ଠୋସ୍ ସୂଚନା ପାଇବା ପାଇଁ ସର୍ଭେ କରିବାକୁ ରାଜି ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଝାରୋ ଜନଜାତି ବର୍ଷା ଦିନ ଆରମ୍ଭରୁ ନଦୀରୁ ସୁନା ବାହାର କରିବାରେ ଲାଗିପଡନ୍ତି । ନଦୀରୁ ବାଲିକୁ ଛାଣି ସୁନା ପାଇଥାନ୍ତି ।

ସୁନା ବାହାର କରିବାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅନେକ ଥର ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ତସ୍କର ଓ ସୁନା ଦଲାଲଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ସୁନା ପାଇବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏହାକୁ ୪୦୦ରୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି । ବଜାରରେ ଏହାର ଦାମ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା ହୋଇଥାଏ ।

   Related Posts