Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟପିଲା ଜିଏସ୍‌ଟି ଆଦାୟ, ଗତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି ୩୩ %
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ୪୯ ବର୍ଷ ପରେ ସେମି ଫାଇନାଲରେ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳ, ବ୍ରିଟେନକୁ ୩-୧ରେ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଲକ୍ଷେ ଟପିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧,୦୦,୧୮୧ ; ଦିନକରେ ୩୧୮ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୯ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଦେଶର ମାନ ବଢାଇଲେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ, ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଜିତିଲେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ମେଡାଲ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୫ରୁ ଖୋଲିବ ଭିତରକନିକା ଅଭୟାରଣ୍ୟ : କେବଳ ଦିନରେ ବୁଲି ପାରିବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ରାତ୍ରୀଯାପନ ମନା
  • ||
  • ଚାଇନାର ନୂଆ ଚାଲ୍, ୨୦୨୭ ସୁଦ୍ଧା ତିଆରି କରିବ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସେନା, ୟୁଏସକୁ ଦେବ ଟକ୍କର
  • ||
  • ହାରିବା ପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଲେ ଜୋକୋଭିକ୍, ରାକେଟକୁ ବାଡେଇ ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା, ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ୬୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୪୩୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ବଢି ଚାଲିଛି ସୁନା ଦାମ୍ : ଆଜି ବି ବୃଦ୍ଧି ହାର ଜାରି, ୧୦ଗ୍ରାମ୍‌କୁ ୫୫ହଜାର ୪୦ଟଙ୍କା ; ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ୧.୪୩% ବଢିଛି

10/08/2020 at 2:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦।୮: ଆଜି ଦେଶରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ପୁଣି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୦.୪୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୫,୦୪୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ଏଥି ସହିତ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ୧.୪୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୭୫,୨୨୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ରୂପା କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରାୟ ୧୬୦୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଶରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୪୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିଛି ।

ବିଶ୍ବ ବଜାରରେ ଆଜି ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର ରହିଛି । ସ୍ପଟ୍ ସୁନା ଏକ ଅନ୍ସରେ ୨,୦୩୩.୪୦ ଡଲାରରେ ସ୍ଥିର ରହିଛି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ବଢୁଥିବା କୋଭିଡ୍-୧୯ ମାମଲା ଏବଂ ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ତିକ୍ତତା ଦ୍ବାରା ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରାଯାଇଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ୨,୦୭୨ ଡଲାରର ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସୁନା ୧.୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ଧାତୁ ମଧ୍ୟରେ ରୂପା ୦.୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୨୮.୨୮ ଡଲାର ପ୍ରତି ଅନ୍ସ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ଲାଟିନମ୍ ୦.୯ ପ୍ରତିଶତ ହାସଲ କରି ୯୭୦.୧୨ ଡଲାରରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ବିଶ୍ବର ସର୍ବବୃହତ ସୁନା ସମର୍ଥିତ ବିନିମୟ-ବାଣିଜ୍ୟ ପାଣ୍ଠି କିମ୍ବା ଗୋଲ୍ଡ ଇଟିଏଫର ଏସପିଡିଆର ଗୋଲ୍ଡ ଟ୍ରଷ୍ଟ କହିଛି ଯେ, ଏହାର ହୋଲ୍ଡିଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୦.୪୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧,୨୬୨,୧୨ ଟନରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଆଜିର ଦୁର୍ବଳ ଡଲାରକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି । ଡଲାର ସୂଚକାଙ୍କ ୦.୦୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ଅନ୍ୟ ମୁଦ୍ରାରେ ସୁନା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି ।

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଉପରେ ୯୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନାର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟର ୭୫% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଉପଲବ୍ଧ । ଏହି ସୁବିଧା ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ସୁନା ଋଣକୁ ବହୁତ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆରବିଆଇ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ସୁନା ଋଣରେ, ସୁନା ଅଳଙ୍କାରକୁ ବନ୍ଧକ ଭାବରେ ରଖି ଏକ ଋଣ ଦିଆଯାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସୁନା ଦର ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଋଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

   Related Posts