Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ସଜାଗ ବଲାଙ୍ଗୀର ପ୍ରଶାସନ, ସଚେତନତା ସହ ଷ୍ଟେସନରେ ଯାଞ୍ଚ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜୋରଦାର୍
  • ||
  • ନବୀନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ପିଏମ୍ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ଲୋଡିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ
  • ||
  • କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ହେଲା ନୋଟିସ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ହଷ୍ଟେଲ ଫେରିବାକୁ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ୨ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ମୃତ ! ନର୍ସ ଓ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କଲେ ବାପା
  • ||
  • ଓଲଟି ପଡିଲା ପ୍ରିନ୍ସ, ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪୬ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଷ୍ଟିୟରିଂ ଉପରୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟି ପଡିଲା ଟ୍ରକ, ୬ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||

ବଢି ଚାଲିଛି ସୁନା ଦାମ୍ : ଆଜି ବି ବୃଦ୍ଧି ହାର ଜାରି, ୧୦ଗ୍ରାମ୍‌କୁ ୫୫ହଜାର ୪୦ଟଙ୍କା ; ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ୧.୪୩% ବଢିଛି

10/08/2020 at 2:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୦।୮: ଆଜି ଦେଶରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ପୁଣି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୦.୪୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୫,୦୪୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ଏଥି ସହିତ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ୧.୪୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୭୫,୨୨୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ରୂପା କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରାୟ ୧୬୦୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଶରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୪୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିଛି ।

ବିଶ୍ବ ବଜାରରେ ଆଜି ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର ରହିଛି । ସ୍ପଟ୍ ସୁନା ଏକ ଅନ୍ସରେ ୨,୦୩୩.୪୦ ଡଲାରରେ ସ୍ଥିର ରହିଛି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ବଢୁଥିବା କୋଭିଡ୍-୧୯ ମାମଲା ଏବଂ ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ତିକ୍ତତା ଦ୍ବାରା ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରାଯାଇଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ୨,୦୭୨ ଡଲାରର ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସୁନା ୧.୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ଧାତୁ ମଧ୍ୟରେ ରୂପା ୦.୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୨୮.୨୮ ଡଲାର ପ୍ରତି ଅନ୍ସ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ଲାଟିନମ୍ ୦.୯ ପ୍ରତିଶତ ହାସଲ କରି ୯୭୦.୧୨ ଡଲାରରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ବିଶ୍ବର ସର୍ବବୃହତ ସୁନା ସମର୍ଥିତ ବିନିମୟ-ବାଣିଜ୍ୟ ପାଣ୍ଠି କିମ୍ବା ଗୋଲ୍ଡ ଇଟିଏଫର ଏସପିଡିଆର ଗୋଲ୍ଡ ଟ୍ରଷ୍ଟ କହିଛି ଯେ, ଏହାର ହୋଲ୍ଡିଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୦.୪୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧,୨୬୨,୧୨ ଟନରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଆଜିର ଦୁର୍ବଳ ଡଲାରକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି । ଡଲାର ସୂଚକାଙ୍କ ୦.୦୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ଅନ୍ୟ ମୁଦ୍ରାରେ ସୁନା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି ।

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଉପରେ ୯୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନାର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟର ୭୫% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଉପଲବ୍ଧ । ଏହି ସୁବିଧା ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ସୁନା ଋଣକୁ ବହୁତ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆରବିଆଇ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ସୁନା ଋଣରେ, ସୁନା ଅଳଙ୍କାରକୁ ବନ୍ଧକ ଭାବରେ ରଖି ଏକ ଋଣ ଦିଆଯାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସୁନା ଦର ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଋଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

   Related Posts