Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ଟଙ୍କା ମଜଭୁତ, ଖସୁଛି ସୁନା-ରୂପା ଦର

13/01/2020 at 9:27 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩।୧: ସୁନା-ରୂପା ଗହଣା କିଣୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସିର ଖବର । ବିଦେଶୀ ବଜାରରେ କିଣାବିକା ଓ ଟଙ୍କାର ସ୍ଥିତି ମଜୁବତ ଥିବାରୁ ସୋମବାର ତୃତୀୟ ଦିନ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ସୁନା ଦର ହ୍ରାସ ହୋଇଛି । ସୋମବାର ସୁନା ୧୦ଗ୍ରାମ ପିଛା ୨୩୬ଟଙ୍କା ଖସି ଥିବା ବେଳେ ରୂପା ୩୭୬ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ହୋଇଛି ।

ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସରଫା ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ସୁନାଦର ହ୍ରାସ ହୋଇଛି । ଇରାନ୍‌ ଓ ଆମେରିକାର ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଯୋଗୁ ସୁନାଦର ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ୪୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାର କରିଥିଲା ।ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଚଢା ଦରରୁ ଅଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଏକ ଘରୋଇ ବ୍ୟାଙ୍କରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଡଲାର ମୁକାବିଲାରେ ଟଙ୍କା ମଜବୁତ ହେବା ଓ ବିଦେଶରେ ସୁନାର ପ୍ରଚୁର ବିକ୍ରି ଯୋଗୁଁ ଭାରତରେ ସୁନା ଦର ହ୍ରାସ ହୋଇଛି ।

Beautifully crafted traditional Indian gold jewellery for women. The ornaments are known as bangles worn to hands and made up of 22 carat gold.

ସୋମବାର ଦିଲ୍ଲୀ ସରାଫା ବଜାରରେ ସୁନା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ଦର ୪୦,୬୬୮ ଟଙ୍କାରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୪୦,୪୩୨ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପୂର୍ବ ଦାମରୁ ସୁନା ୧ ହଜାର ୮୨ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି । ସେହିପରି ରୂପା ଦାମରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ଦେଖା ଦେଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ସରଫା ବଜାରରେ ୧କେଜି ରୂପାର ଦାମ ୪୮,୦୧୧ ଟଙ୍କାରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୪୭,୬୩୫ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଇଛି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ଦାମ୍ ୧ହଜାର ୫୫୦ ଡଲାର୍ ପ୍ରତି ଆଉନ୍ସ  ଓ ରୂପା ୧୭.୯୭ ଡଲାର୍ ପ୍ରତି ଆଉନ୍ସ ରହିଛି ।

   Related Posts